V tomto texte boli použité materiály TASR.

Čínska národná pobrežná ropná spoločnosť (CNOOC) oznámila významný objav vo východnej časti Juhočínskeho mora. Podľa štátnej tlačovej agentúry Sinchua bolo identifikované rozsiahle ropné pole s názvom Chuej-čou 19-6, ktoré obsahuje viac ako 100 miliónov ton surovej ropy.

Toto nálezisko sa nachádza približne 170 kilometrov od pobrežného veľkomesta Šen-čen v provincii Kuang-tung. Čínske úrady zdôraznili, že oblasť patrí do výlučnej ekonomickej zóny krajiny a nespadá do sporných vôd, na ktoré si robia nárok aj ďalšie štáty regiónu.

Náročné prostredie

Podľa dostupných údajov sa ropné pole nachádza v náročných podmienkach hlbokomorského prostredia, kde tlak a geologické faktory komplikujú prieskum a ťažbu. Skúšobné vrty v hĺbke približne 100 metrov však už preukázali dennú produkciu na úrovni 413 barelov ropy a 68 000 kubických metrov zemného plynu.

Tento objav posilňuje čínske ambície v oblasti energetickej sebestačnosti a zdôrazňuje technologické kapacity krajiny pri využívaní podmorských zdrojov.

Juhočínske more je strategicky dôležitou oblasťou nielen pre energetické suroviny, ale aj z hľadiska námornej dopravy a geopolitických záujmov. Čína si dlhodobo nárokuje takmer celú jeho rozlohu, čo vedie k diplomatickému napätiu s viacerými susednými krajinami, vrátane Filipín, Malajzie, Vietnamu, Indonézie a Bruneja. Hoci sa nové nálezisko nachádza mimo sporných území, jeho objav môže ovplyvniť dynamiku v regióne a posilniť čínske postavenie v oblasti energetiky.

Ropný vrt.
Pexels (Úprava redakcie)

Odstraší ich drahá zbraň?

Čína sa však činí aj v inej oblasti, ako nerastné suroviny. Už dlhodobo si robí zálusk na Taiwan, ktorý však pred tým nezatvára oči. Najnovšie predstavila táto ostrovná krajina zbraň za 24 miliárd dolárov, pričom inšpiráciou pre vývoj tejto pokročilej zbrane bola ukrajinská stratégia. Viac sa dočítaš v samostatnom článku.

Objav ropy v Chuej-čou 19-6 predstavuje pre Čínu významný úspech, najmä v kontexte jej snahy o zníženie závislosti od dovozu ropy. Čínska vláda v posledných rokoch intenzívne investuje do prieskumu domácich ložísk a rozvoja technológií pre ťažbu v hlbokých vodách.

Otázkou zostáva, ako sa tento objav premietne do širších geopolitických vzťahov a aké kroky podniknú ostatné krajiny v regióne v reakcii na rastúce čínske ambície.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP