Vôbec po prvýkrát v histórií môžme počuť, ako znie vietor na povrchu planéty Mars. Nakoľko má Mars hustotu asi 1/100 Zeme, tak to doteraz nebolo možné a dokázala to zachytiť až sonda InSight, ktorá pred pár dňami pristála na jeho povrchu. 

Vôbec prvýkrát majú vedci k dispozícií nástroj, vďaka ktorému dokážu zachytiť frekvencie, ktoré dokáže ľudské ucho rozpoznať. Zvuk zaznamenal snímač tlaku zvuku (APSS) a seizmometer (SEIS). Zatiaľ čo snímač tlaku vzduchu tieto vibrácie zaznamenal priamo, tak seizmometer ich zachytil vďaka solárnym panelom, cez ktoré sa šíril zvuk po celej sonde až k nemu. A ako znie vietor na Marse? Veľmi podobne ako aj na Zemi.

Prvý a posledný krát

Toto je zároveň jediná fáza misie, kedy je možné takýto zvuk zachytiť. V nasledujúcich týždňoch bude totiž seizmometer SEIS ukrytý pod štítom, ktorý ho bude chrániť pred vetrom a teplotnými zmenami na povrchu červenej planéty. Pre túto chvíľu tak zaznamenáva všetky vibrácie, ktoré budú vedci neskôr schopní odstrániť, keď bude SEIS na povrchu a bude zaznamenávať skutočné zemetrasenia (marsotrasenia?), čo je vlastne celý princíp misie. Vedci vďaka získaným údajom budú vedieť rozlíšiť, ktoré údaje sú rušivé (vietor, pohyb vozidla a podobne), čo im umožní lepšie počúvanie otrasov.

Predpokladá sa, že podobne ako na Zemi, aj otrasy na Marse spôsobujú vibrácie, ktoré je možné detekovať pomocou seizmometra SEIS. Ten dokáže snímať už od frekvencii 50 Hz, čo je veľmi blízko rozsahu počutia ľudského ucha. Prístroj APSS, ktorý zaznamenáva zmeny tlaku vzduchu dokáže rozpoznať zvuk dokonca o 10 Hz nižšie, než je zvuk počuteľný pre človeka.

zvuk vetra na marse
Zobraziť celú galériu (1)
NASA/JPL-Caltech/CNES/IPGP/UKSA/Imperial College London/Oxford

Prečítaj si tiež
NASA úspešne pristála na Marse. Sonda InSight prežila 7 minút teroru

Okrem toho InSight obsahuje aj špeciálnu sondu HP3, ktorá dokáže preniknúť až do hĺbky 5 metrov a merať tak tepelný tok pod povrchom planéty, nakoľko Mars nemá žiadne litesférické dosky a všetky otrasy sú spôsobené pohybom magmy (predpokladá sa to).

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú