Kvapkajúca voda nedala ľudom spávať po celé stáročia a ani odborníci doteraz nedokázali vysvetliť zdroj zvuku pri dopade kvapky na povrch hladiny. Zvuk, ktorý po nociach budil mnoho ľudí, teraz odhalil svoje tajomstvo. Výskumný tím z Univerzity v Cambridge dokázal pomocou najmodernejšej techniky určiť pôvod žblnkajúceho zvuku pri dopade kvapky vody.
Prvé fotografie padajúcich kvapiek vody boli zachytené ešte v roku 1908. Vedcom sa však po celé storočie nepodarilo dostatočne vysvetliť vznik žblnknutia. Fenomén zvuku kvapkajúcej vody sa podarilo objasniť až s využitím moderných vysokorýchlostných kamier, špeciálnych mikrofónov a hydrofónov. Pomocou tejto techniky bolo možné jednoznačne určiť zdroj zvuku pri dopade kvapky vody.
Vysvetlenie storočia neznámeho javu
Doterajšie štúdie prichádzali s vysvetlením, že ikonické žblnknutie spôsobuje náraz kvapky do vody, ktorý vytvorí rezonanciu šíriaceho sa zvuku na hladine. Experimenty však takúto teóriu nepotvrdili. Skutočný pôvod zvuku kvapnutia vody bol odhalený až teraz a vzniká po dopade kvapky na hladinu vody, kedy sa tesne pod jej povrchom vytvorí vzduchová bublina. Následne dochádza k rozkmitaniu hladiny a zvuk žblnknutia sa začína šíriť po vytlačení bubliny vzduchom. Svoje poznatky vedci zverejnili aj v časopise Nature.

Vedci vo vesmíre našli poslednú chýbajúcu „obyčajnú“ hmotu
Tento jav mohli vedci poprvýkrát detailne pozorovať a zachytiť na extrémne spomalenom videu, ktoré potvrdzuje príčinu vzniku zvuku pri kvapkaní vody. Navyše sa výskumníkom podarilo prísť na spôsob ako tomuto otravnému zvuku zabrániť. Všetko tkvie v povrchovom napätí vody, ktoré sa dá jednoducho zmeniť napríklad pridaním saponátu na umývanie riadu. Pri následnom dopade kvapky vody sa už žblnknutia nedočkáme.
Začalo to obyčajnou návštevou
Celý výskum sa pritom rozbehol po tom, čo Dr. Anurag Agarwal prespával v dome svojho kamaráta a v noci sa zobudil na kvapkajúci zvuk vody zo strechy. V tej chvíli si uvedomil, že doteraz nebol tento jav dostatočne preskúmaný a objasnený.
„Po tom, čo som sa zobudil na zvuk kvapkajúcej vody do vedra, začal som o tomto probléme premýšľať. Na druhý deň som tento problém diskutoval s kamarátom a ďalším akademikom, pričom sme všetci ostali prekvapení, že doteraz nikto na túto otázku, čo zvuk spôsobuje neodpovedal.“ – povedal Dr. Anurag Agarwal z fakulty inžinierstva Cambridgeskej univerzity.
Aj keď bola táto štúdia inšpirovaná náhodnou udalosťou, priniesla odpoveď na dlho neriešený problém. Výsledky výskumu sa pritom môžu uplatniť aj vo filmovom, či dokonca hernom priemysle pri vytváraní umelého zvuku žblnknutia.
Novinky

EXKLUZÍVNE Odhalili sme ich takmer 90. Toto sú ďalšie falošné e-shopy, ktoré okrádajú Slovákov a vydávajú sa za známe značky

Začal boj: Už aj Apple „oficiálne“ pracuje na skladacom mobile, poznáme prvé detaily

VIDEO Lákavá čierna komédia Netflixu dostala prvý trailer, hviezda Game of Thrones v ňom hrá kľúčovú rolu

Internet Starlink dosiahol nový rekord. SpaceX oproti doterajším testom takmer zdvojnásobil rýchlosť
