Americkej spoločnosti Blue Origin, dlho kritizovanej pre pomalý vývoj rakiet v porovnaní s o niečo mladším konkurenčným SpaceX, sa podarilo vykonať ostrý test svojej najnovšej rakety. New Glenn je väčší než čokoľvek, s čím firma doteraz pracovala a môže jej sprístupniť úplne novú oblasť priemyslu. Prvá misia prebehla ukážkovo, najambicióznejší experiment však nevyšiel.

Pristátie sa nepodarilo

Na začiatok je vhodné dodať, že je New Glenn skutočne obrovská raketa a i keď sa nevyrovná vyvíjanej Starship s nosnosťou 100 a viac ton, pohybuje sa v podobnej kategórii, ako napríklad Falcon Heavy. Na nízku obežnú dráhu môže údajne vyniesť až 45 ton vážiaci náklad s tým, že prvý stupeň ešte vždy pristane. Ak by museli oba prídavné stupne Falcon Heavy a tiež centrálny stupeň pristáť, na podobnú orbitu by vyniesol zhruba polovičný náklad.

Keďže sa navyše rakete podarilo na prvý pokus dosiahnuť cieľovú obežnú dráhu, má Blue Origin v rukách stroj, s ktorým môže konečne konkurovať Muskovej spoločnosti. Nebude to však jednoduché, keďže bude New Glenn vhodný najmä pre väčšie satelity.

Ako upozorňuje Ars Technica, jediným sklamaním bol pokus o pristátie, ktorý sa nepodaril. Podľa dostupných informácií prvý stupeň opätovne naštartoval tri zo svojich siedmich motorov, avšak pristáť nedokázal. Príčina bude zistená až po analýze dát, avšak nik neočakával, že by sa tento proces mohol podariť na prvý pokus.

Príde pár zmien

Po úspešnom prvom lete príde pochopiteľne pár zmien, keďže napriek úspechu môžu technici nájsť v dátach hodnoty, ktoré sa im nepáčia. Niektoré zmeny môžu byť jednoducho softvérové, iné komplikovanejšie hardvérové. New Glenn sa navyše pomerne pomaly odlepil od Zeme a zrýchľoval dosť lenivo a to napriek skutočnosti, že v nákladnom priestore niesol len celkom ľahký hub Blue Ring.

Zo živého vysielania vieme, že dosahovali v tomto čase motory plný výkon a nie je preto jasné, prečo začala raketa skutočne zrýchľovať až po tom, čo spálila niekoľko ton paliva. Jednou z možností je však jednoducho množstvo prídavného hardvéru, ktorý na raketu firma umiestnila kvôli meraniam, keďže šlo o prvú misiu.

Skúsia to znovu

Riaditeľ spoločnosti Blue Origin Dave Limp vyhlásil, že sa už na jar 2025 firma pokúsi o pristátie opäť. Najdôležitejším cieľom celej misie však bolo dosiahnutie cieľovej obežnej dráhy pre druhý stupeň a spomínaný Blue Ring, ktorý má v budúcnosti pomôcť pri vynášaní satelitov. To sa podarilo a firma má tak dôvod na úspech. Ďalšia na rade je Starship, ktorá môže odštartovať už dnes, 16. januára, vo večerných hodinách, píše EverydayAstronaut. Aj tento let bol však viackrát odložení a je možné, že sa tak stane opäť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP