Nefunkčná družica sa ocitla o tisíce kilometrov ďalej, než pôvodne mala byť. Najstaršia britská družica SkyNet-1A, ktorá je nefunkčná už 50 rokov mala skončiť na tzv. orbitálnom cintoríne. V súčasnosti sa z neznámych dôvodov nachádza nad Amerikou, čo naznačuje, že ju tam niekto zámerne premiestnil. Kto družicu prebral späť k životu? O záhadnom presune satelitu informuje portál Gizmodo.

Kto premiestnil družicu?

Družica SkyNet-1A slúžila britskej armáde na komunikačné účely. Po skončení svojej životnosti mala voľne „odplávať“ na bezpečné miesto vo vesmíre, kde by neohrozovala ďalšie objekty. Ako informuje BBC, namiesto voľného plávania na „orbitálny cintorín“ bola presunutá na úplne inú pozíciu, konkrétne 36 000 kilometrov nad Amerikou. Problémom je, že táto poloha zvyšuje riziko kolízie s iným vesmírnym odpadom.

Wikimedia Commons

Podľa reportéra BBC, Jonathana Amosa, ktorý sa týmto kurióznym prípadom zaoberal, je možné, že za presunom stoja Spojené štáty. Na základe vzdialenosti, ktorú SkyNet-1A prekonala, sa nedá hovoriť o náhodnom pohybe. Niekto ešte v 70. rokoch minulého storočia cielene aktivoval pohonné systémy, aby ju posunul na západ.

Družica SkyNet-1A bola vyrobená v USA v roku 1969 a vyniesla ju raketa amerického letectva Delta. Najprv ju testovali americké sily vo vesmíre a potom ju prevzal Royal Air Force. Dokumenty, ktoré BBC preskúmala naznačujú, že v júni 1977 bola kontrola nad družicou opäť odovzdaná späť do rúk Američanov. Je zrejme, že záverečný presun družice mohli zrealizovať práve Američania.

Otázkou však ostáva, prečo satelit skončil na polceste okolo sveta, priamo nad Amerikou. SkyNet-1A, mala pôvodne namierené do vyššej orbity, známej ako orbitálny cintorín, kde končia staré a nefunkčné satelity. Britské ministerstvo obrany družicu monitoruje, aby predišlo prípadným hrozbám kolízie s iným vesmírnym odpadom.

Vesmírny odpad predstavuje výrazné riziko kolízie

Nefunkčné a nekontrolované objekty na orbite zvyšujú riziko kolízií so satelitmi, ktoré sú stále v prevádzke. Americké ministerstvo obrany sleduje viac ako 27 000 kusov orbitálneho odpadu vďaka globálnej Sieti na monitorovanie vesmíru (Space Surveillance Network). Nepoužiteľné a nekontrolované objekty na orbite výrazne zvyšujú riziko kolízií so satelitmi, ktoré sú stále v prevádzke.

Keď bola družica vypustená, orbitálny odpad nepredstavoval zásadnú hrozbu, avšak dnes je to už úplne inak. Zodpovedné spoločnosti by mali nepretržite sledovať dráhu svojich satelitov a zabezpečiť ich bezpečný pohyb – dokonca aj tých, ktoré už nefungujú desiatky rokov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP