Opravili ste si svoj iPhone svojpomocne, prípadne ste jeho servis zverili do rúk neautorizovanému servisu? Pravdepodobne sa vám na uzamknutej obrazovke a v nastaveniach zobrazuje upozornenie. Prečo sa to deje? Odborník z FixServis nám vysvetlil, čo je príčinou tohto javu a ako postupovať.

Pokiaľ iPhone nebol opravený v autorizovanom servisnom centre alebo u certifikovaného technika, ktorý využíva originálne Apple diely, softvér to automaticky rozozná a následne začne zobrazovať chybové hlásenie. Touto funkciou sú vybavené všetky smartfóny Apple od generácie iPhone X.

Prečo iPhone zobrazuje chybové hlásenie?

Spoločnosť Apple sa snaží docieliť, aby zariadenia opravovali výhradne certifikovaní technici alebo autorizované servisy. Z tohto dôvodu vývojári do všetkých nových smartfónov zakomponovali softvér, ktorý dokáže automaticky zaregistrovať neodbornú opravu alebo neoriginálne diely.

Upozornenie na domovskej obrazovke a v nastaveniach

Ak bol niektorý diel vášho iPhone vymenený neautorizovaným servisom, prípadne bol nahradený za neoriginálny, na zamknutej obrazovke sa vám zobrazí niektorá z týchto notifikácií:

  • „Nie je možné overiť, či tento iPhone používa originálny Apple diel“
  • „Dôležitá správa“
  • „Neznámy diel“

Fixservis.sk

Servisná história v nastaveniach

Aj v prípade, že máte iPhone s operačným systémom starším ako iOS 15.2, si môžete v nastaveniach pozrieť, či boli pri oprave použité nové originálne diely Apple alebo nie. Stačí, keď si otvoríte nastavenia, kliknete na „Všeobecné“ a zvolíte možnosť „Informácie“. Ak bol váš iPhone v minulosti opravovaný, uvidíte tu sekciu Diely a servisná história.

Fixservis.sk

Pokiaľ bol telefón opravený originálnymi novými dielmi Apple, uvidíte tu hlášku „Originálny diel od Apple“.

Praktický tip: Ak bol pri oprave vášho iPhone použitý neoriginálny diel alebo komponent, ktorý bol už v minulosti použitý v inom zariadení Apple, prípadne batéria nefunguje správne, zobrazí sa vám hláška „Neznámy diel“. 

Podrobnejšie informácie o dieloch

V zariadeniach iPhone s operačným systémom iOS 15.2 a novším uvidíte podrobnejšie informácie o vymenených dieloch. Opäť stačí prejsť do nastavení, otvoriť „Všeobecné“ a kliknúť na „Informácie“. V iPhone XR, XS, a iPhone SE si môžete overiť, či bola menená batéria. IPhone 11 vám naviac zobrazí aj to, či bol vymenený displej.

Najviac informácií o menených dieloch poskytuje iPhone 12, 13 a 14, ktorý vám ukáže tiež to, či bol menený zadný kryt, kamera TrueDepth či zadná kamera.

Čo robiť, keď sa vám zobrazuje toto upozornenie?

Technik z FixServis zdôrazňuje, že upozornenie na neoriginálne diely alebo opravu v necertifikovanom servisnom centre nijakým spôsobom neovplyvňuje výkon vášho iPhone. Notifikácia z uzamknutej obrazovky automaticky zmizne po 4 dňoch, avšak záznam stále ostane v informáciách o zariadení.

O odbornú opravu sa postarajú napríklad skúsení technici v prevádzkach FixServis. V prípade, že si svoj telefón radi opravujete sami, odporúčame použiť praktické návody z webu FixServis. Tie vám vysvetlia, ako správne postupovať a na čo si dávať pozor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú