Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Námorné sily Spojených štátov amerických sú už dlhé roky výkladnou skriňou špičkových armádnych technológií, ani tomuto gigantovi sa však nie vždy darí. Ideálnym príkladom je raketový torpédoborec triedy Zumwalt, od ktorého armáda požadovala tak veľa, že jej nakoniec nedokázal poskytnúť takmer nič a pohltil pritom ohromné množstvo financií.

Chceli ich oveľa viac

Projekt torpédoborcu Zumwalt to mal ťažké už od svojho absolútneho počiatku. Začiatkom 21. storočia si armáda USA uvedomila, že potrebuje novú triedu moderných lodí a rozhodla sa preto, že si nechá vyrobiť 32 špičkových torpédoborcov. Kvôli vysokej cene nových technológií sa ale musel toto znížiť na 24, neskôr na 7 a nakoniec dokázala vláda zaplatiť len za tri tieto lode.

Ďalších 29 bolo zrušených a aj z troch vyrobených sú len dve v aktívnej prevádzke. Fixný kontrakt nakoniec získala spoločnosť General Dynamics, pričom Ministerstvo obrany USA očakávalo cenu prvého torpédoborca 3,5 miliardy amerických dolárov. Druhý mal stáť „len“ 2,5 miliardy $ a tretí dokonca menej, avšak tieto odhady sa poriadne mýlili.

Zobraziť celú galériu (8)
US Navy/National Museum of US Navy/Wikimedia/Úprava redakcie

Každá z týchto troch lodí stála viac ako 4,2 miliardy $ a to nie je v cene započítaný vývoj, ktorého hodnota sa pohybuje na úrovni 10 miliárd $. Vrátane vývoja sa tak pohybuje cena každej lode triedy Zumwalt okolo 7,5 miliárd $, v čom je teda tento stroj tak neuveriteľne výnimočný a prečo je tak drahý?

Dizajn ako zo sci-fi
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú