V poslednom období sa do pozornosti investorov čoraz častejšie dostávajú investície ako zelené energie, robotika, umelá inteligencia či e-športy a videohry. Novým sektorom, ktorý bude v najbližších rokoch pútať čoraz viac pozornosti, je však podľa analytikov aj vesmír.
Počet aktívnych satelitov by sa mal do roku 2028 zvýšiť až trojnásobne. Segment vesmírneho sektora tak v najbližších rokoch môže akcelerovať, uviedol analytik spoločnosti Across Dominik Hapl.
„Hlavným segmentom je rast satelitov na obežnej dráhe Zeme. Aktuálne sa na orbite nachádza 6000 satelitov, z ktorých je 2500 v stálej prevádzke a zvyšok len putuje cez vesmír ako zastaraný a nefunkčný odpad. Do roku 2028 by počet aktívnych satelitov mal narásť o viac ako 300 % na takmer 10 000 kusov,“ vysvetlil Hapl.
Viac ako 60 % satelitov sa v súčasnosti využíva na komunikáciu a prenos informácií. Približne 20 % sa využíva na sledovanie počasia a posledných 20 % na vojenské účely, sledovanie hraníc a GPS lokalizáciu. V budúcnosti sa plánuje prenos internetu práve cez využívanie satelitov na orbite, čo podľa Hapla predstavuje obrovský potenciál.

Nevýhodou sú však stále pomerne vysoké vstupné náklady na vývoj a výskum v danom segmente. To sa však podľa analytika pred desiatimi rokmi hovorilo aj o elektrických autách alebo solárnej energii. Popredné investičné banky ako J. P. Morgan, Goldman Sachs alebo UBS hovoria o vesmírnom sektore ako o multimiliardovom ekosystéme v horizonte desiatich až 20 rokov.
„Na tejto ceste ostáva veľa premenných od rýchlosti pokroku až po množstvo neočakávaných udalostí, akou bol v tomto roku COVID-19,“ tvrdí Hapl.
Vo vesmírnom biznise dominujú podľa analytika USA. Firmy zo Spojených štátov vlastnia takmer 50 % satelitov pôsobiacich na zemskom orbite. Čína vlastní 13 %, Rusko, Veľká Británia a Japonsko majú spolu 14 % podiel a ostatných 24 % pripadá zvyšku sveta.
Ďalším sľubným odvetvím sú komerčné lety do vesmíru a vesmírny turizmus. Banka UBS v minuloročnej správe odhaduje, že vesmírny cestovný ruch, a to tak suborbitálny, ako aj orbitálny, má do roku 2030 potenciálnu trhovú hodnotu tri miliardy USD (2,45 miliardy eur).
Vesmír a veda

Magický jav. Vedci objavili blesky, ktoré šľahajú opačným smerom, ich správanie je stále plné prekvapení

Kreuje ľudstvo svoju záhubu? Superinteligentnú AI nebudeme vedieť kontrolovať, dokonca ju ani nepochopíme

Prelomová „špongia“. Vzduch premení na pitnú vodu, za deň zvládne takmer 20 litrov

AKTUÁLNE Naživo: Falcon 9 zlomil svetový rekord, vyštartoval s vyše 140 satelitmi
