Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Veľa používateľov si vyberá smartfón len na základe dizajnu, výkonu, fotoaparátu či výdrže batérie a taká vlastnosť ako čitateľnosť displeja na priamom slnku ich väčšinou nezaujíma. Avšak aj takáto banalita môže spôsobovať pri používaní smartfónov poriadne peklo.

Každý z nás to určite pozná. Vyjdeme von z domu pri najväčšom vonkajšom svetle, nedajbože dokonca s nízkym jasom displeja a smartfón je takmer nepoužiteľný. Pri automatickom jase to možno nie je až taký problém, no v prípade manuálneho jasu je hľadanie posuvníka pre zvýšenie jasu hotové umenie. Výskumníci z univerzity v strednej Floride však prichádzajú s riešením tohto problému. Vyvinuli totiž novú fóliu, po ktorej použití sa znížia povrchové odrazy iba na 0.23%. Pre porovnanie, displej na iPhone má odrazy na úrovni odrazmi 4.4%. Práve odrazy sú najväčším problémom pri čitateľnosti displeja na priamom slnku.

Pohľad na nanoštruktúry zhora (vľavo) a zboku (vpravo)

displej

zdroj fotografie: Shin-Tson Wu, College of Optics and Photonics, University of Central Florida

Nenechaj si ujsť
Zoznám sa s telefónom, ktorý pre uskutočňovanie hovorov nepotrebuje batériu

„Použitím našej antireflexnej fólie na smartfónoch a tabletoch budú obrazovky jasné a ostré, a to aj vo vonkajšom prostredí. Okrem toho je naša prírodou inšpirovaná fólia odolná voči škrabancom a disponuje samočistiacou vlastnosťou, ktorá obrazovky ochráni pred prachom a odtlačkami prstov.“, povedal Shin-Tsin Wu, líder tímu v univerzite optiky a fotoniky.

Fólia obsahuje drobné rovnomerné dlahy s priemerom 100 nanometrov, čo je pre lepšiu predstavu približne jedna tisícina z hrúbky ľudského vlasu. Veľkou výhodou tiež je, že fólia môže byť použitá aj na flexibilných displejoch. Na mysli teda máme napríklad smartfóny so skladacími displejmi podobnými knihe, ktoré by sa na trh mohli dostať už budúci rok.

Väčšina dnešných smartfónov je už vybavená snímačom okolitého svetla, ktorý automaticky reguluje jas displeja. Avšak, ani táto vymoženosť nemusí vždy pomôcť a navyše je žrútom batérie. Výskumníci sa preto vybrali úplne iným smerom a nakoniec našli riešenie v prírode. Oči molí (nočných motýľov) disponujú antireflexnými nanoštruktúrami, ktoré im umožňujú vidieť v tme a zabraňujú predátorom vidieť odrazy svetla v ich očiach.

zdroj fotografie: Flickr/Louay Henry

Niektoré výskumné skupiny už experimentovali s nanoštuktúrami podobnými očiam nočných motýľov pre redukovanie odrazov zo solárnych panelov. Vedci prišli na to, že rovnaká technika by mohla fungovať aj na obrazovkách mobilných zariadení. Kedy by sa takéto antireflexné fólie mohli dostať na trh, zatiaľ nie je známe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú