Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Svet vesmíru ľudstvo fascinuje už od nepamäti. Možno ti aj tvoji rodičia či starí rodičia rozprávali, ako prikovaní k obrazovkám sledovali 20. júla 1969 misiu Apolla 11 a pristátie prvého muža na Mesiaci.

Strih o vyše 50 rokov neskôr na nadšencov, ktorí hltajú každý článok o Muskovej SpaceX a s napätím sledujú aj milionársky súboj Virgin Galactic s Blue Origin o to, kto ako prvý urobí lety za hranice atmosféry Zeme tak bežnými, ako cestu lietadlom. Vďaka YouTube je každý štart dostupný naživo, komukoľvek na svete.

Súkromné vesmírne firmy potrebujú odborníkov (a možno aj teba)

Už to teda nie je len NASA a ruský Roscosmos – vesmíru sa aktuálne s najväčšou vážnosťou venuje toľko firiem ako nikdy predtým. Súkromníci navyše dokážu rozmýšľať „out of the box“.

Ruku na srdce. Astronautom sa bez vojenského výcviku alebo špičkových vedeckých výsledkov asi nestaneš a ani cestovný lístok na palubu turistických letov v cene stoviek tisíc dolárov pre bežného Slováka stále nie je nič reálne dostupné. Možnosť pracovať na reálnych vesmírnych projektoch a prispieť tak lepšiemu pochopeniu sveta okolo nás, či tam dokonca aj niečo poslať, je však naozaj blízko.

NEPREHLIADNI:
Poznáme cenu za let do vesmíru s Virgin Galactic, lístky stoja takmer dvojnásobok pôvodnej sumy

Šanca kvalifikovať sa aj pre Slovákov

Na Slovensku a v 9 ďalších európskych štátoch sa totiž medzi 5. až 7. novembrom 2021 uskutoční unikátna súťaž priamo s podporou inštitúcií EÚ. Zúčastniť sa dá v Bratislave, Košiciach alebo Žiline, ale aj výhradne virtuálne.

Výhry sú naozaj lákavé. Áno, motivácia je aj finančná:

  • 1. miesto v tímoch CASSINI Hackathon Slovakia získa odmenu 3 000 eur
  • 2. miesto 1 500 eur
  • 3. miesto 500 eur

Vzhľadom na tvoju kariéru a budúcnosť by ťa však mali viac zaujímať „nefinančné“ výhry. Hrá sa napríklad o noc v špecializovanom Laboratóriu kozmickej fyziky na Lomnickom štíte, ale vďaka agentúre SARIO (Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu) aj o šancu zafinancovať a rozbehnúť svoje startupové a podnikateľské nápady.

Tie pritom už na prvé počutie znejú ako zo sveta ozajstných profesionálov – a je to naozaj tak. Zoznam totiž zahŕňa:

  • 3-ročné členstvo v Slovak Aerospace klastri
  • Šancu predstaviť svoj nápad v Slovenskom vesmírnom inkubátore
  • Šancu predstaviť sa pred slovenskou komunitou tzv. Venture Capitalistov, teda podnikateľov investujúcich do mladých firiem a startupov
  • 15-hodinový biznis a technický mentoring priamo od SARIO
  • Právnu konzultáciu od firmy SCHIN & MAJDÚCH Legal

SARIO / Cassini.eu

O čo na hackatone ide?

Tímy budú postavené pred trojicu výziev – 1. Bezpečný prechod morom, 2. Život na pevnine, 3. Starostlivosť o divokú prírodu.

Používať pritom budeš polohové a navigačné dáta z európskych satelitov Galileo, jeho predstupňa EGNOS a programu Copernicus. Tie všetky je možné využiť na monitorovanie, analýzu a predpovedanie udalostí v arktickom regióne s vplyvom na stredoeurópsky región, vrátane vplyvu na prírodu, ohrozené druhy, infraštruktúru, cestovný ruch či využívanie prírodných zdrojov.

Treba si totiž uvedomiť, že globálnym klimatickým zmenám môžeme čeliť len s presnými dátami, ktoré poslúžia ako odrazový mostík pre všetkých vedcov a revolučné firmy, chystajúce projekty ako je napríklad zachytávanie skleníkových plynov priamo z atmosféry.

Pre koho táto šanca je?

Netreba sa pritom nechať zmýliť názvom CASSINI Hackathon Slovakia, súťaž je vhodná pre kóderov, UX dizajnérov, Phyton-istov ale aj skutočné podnikateľské duše a CEO mladých startupov.

Slovenská vesmírna kancelária vznikla ako spoločný projekt agentúry SARIO a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Ministerstvo je zodpovedné za medzirezortnú politickú koordináciu a multilaterálne otázky medzinárodnej spolupráce, SARIO pokrýva implementačnú časť agendy — najmä rozvoj vesmírneho ekosystému a lokálnych či medzinárodných partnerstiev.

Kancelária sa do iniciatívy CASSINI Európskej komisie pre podnikateľov vo vesmírnom priemysle na roky 2021 – 2027 zapojila preto, aby podporovala lokálne malé a stredné podniky a start-upy v kritických fázach ich rozvoja, pri úplnom štarte s revolučnými nápadmi, ale bez skúseností a bez peňazí na ich realizáciu.

SARIO / Cassini.eu

Kto by sa teda mal čím skôr prihlásiť?

Študenti a mladí profesionáli so záujmom o vesmírne technológie, machine learning, big data, API, marketing, dizajn, business development. Nemusia sa báť, na svojich projektoch budú pracovať s renomovanými odborníkmi z biznisu, IT a vesmírneho sektora. Účastníci budú mať možnosť naučiť sa viac o praktických možnostiach využívania dát, ale aj o tom, čo je z podnikateľského hľadiska dôležité pre úspešný projekt.

„Ide o ďalšiu prirodzenú aktivitu SARIO.  Podporu talentov a vytváranie príležitostí na získavanie nových zručností a kontaktov považujeme za kľúčové atribúty rozvoja Slovenska a vesmírneho priemyslu na Slovensku. Prispejú k celkovému budovaniu inovatívnej ekonomiky a zníženiu počtu mladých ľudí odchádzajúcich v tomto sektore za štúdiom a prácou do zahraničia,“ hovorí generálny riaditeľ SARIO Robert Šimončič.

Tri najlepšie projekty CASSINI Hackathon Slovakia budú ohodnotené finančnou a vecnou cenou a víťazný tím postúpi do celoeurópskeho kola.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú