Život technologického nadšenca na Slovensku nie je vôbec jednoduchý. Týchto 5 dôvodov ti objasní, prečo je tomu tak
Ľudia sú rôzni. Niekto hľadá záľubu v športe, iného zase baví nakupovanie a následné nosenie najmodernejšieho oblečenia a nájdu sa aj takí, ktorých napĺňa varenie, pečenie či prezeranie filmov a seriálov. Jednoducho, každého baví niečo iné a azda žiaden človek nezdieľa na vlas rovnaké koníčky a záľuby s niekym iným.
S rozvojom moderných vied a technológií sa však čoraz viac ľudí začalo zaujímať o aktivitu, ktorá sa medzi tými popísanými vyššie nenachádza. Keďže momentálne čítaš článok uverejnený na portály venujúcom sa najmodernejším zariadeniam a technológiám, s najväčšou pravdepodobnosťou vieš o čom je reč. V prípade, že ti to nedošlo, máme na mysli obľubu v nakupovaní, testovaní a zbieraní technologických hračiek každého druhu. Už len to, že čítaš tieto riadky nám jasne dáva najavo, že do slovenskej skupiny tech geekov jednoducho patríš a každá z týchto aktivít je ti vlastná. Potom ale taktiež veľmi dobre vieš, že byť technologickým nadšencom na Slovensku nie je vôbec jednoduché. Nižšie rozpísané body ti objasnia prečo.
1. Nízke výplaty a zvyšujúce sa ceny produktov
Čo si budeme klamať, výplaty na Slovensku stále nie sú také, aké by sme chceli. Hoci každoročne počúvame z parlamentu, že by sme mali byť vďační za to, že sa minimálna, ako aj priemerná mzda zvyšuje, takéto zvyšovanie nestačí. Spolu s našimi mzdami totiž nenápadne rastú aj ceny bežných produktov. Stačí sa pozrieť napríklad na ceny najvýkonnejších smartfónov teraz a v minulosti. Kým dnes sa vlajková loď v priemere predáva za 700 €, ešte niekoľko rokov dozadu sme mohli vtedy jeden z najvybavenejších smartfónov získať podstatne lacnejšie.
Toto isté však, nanešťastie, platí aj pri notebookoch či tabletoch. Za všetko hovorí šikovný marketingový ťah spoločnosti Apple, ktorá si vďaka slovíčku PRO a nevýraznému navýšeniu pamäte alebo výkonu môže od svojich zákazníkov pýtať omnoho vyššie sumy. Áno, každý koníček čosi stojí, no tento je na financie zrejme najnáročnejší zo všetkých. Z tohto dôvodu je teda určený len pre tých majetnejších alebo šetrnejších.
2. Nesmierne rýchly vývoj nových technológií a zariadení
Možno sa sám seba pýtaš, ako môžeme rýchly vývoj považovať za nevýhodu. Nuž, pravdou je, že o úplne 100-percentnú nevýhodu nejde. Takémuto rýchlemu vývoju totiž vďačíme za veľa. Ide napríklad o bezrámikové smartfóny, čoraz tenšie a prenosnejšie notebooky, ale aj o kopec inteligentných gadgetov, ktoré nám uľahčujú každodenný život. Vývoj sa však za posledné roky rapídne zrýchlil, a to až natoľko, že niektorý výrobcovia smartfónov predstavujú novú vlajkovú loď pomaly každých pár mesiacov.
Tentoraz poslúži ako vynikajúci príklad čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá len počas minulého roka predstavila 3 vlajkové smartfóny. Väčšinou je však medzi takto rýchlo aktualizovanými zariadeniami minimálny rozdiel. Spoločnosti však na druhú stranu z takéhoto prístupu profitujú, keďže ľudia zrejme navždy budú počúvať na všetky tie MegaPixely a výsledky z benchmarkov. Ako už ale bolo popísané vyššie, Slovák na časté aktualizovanie svojej tech výbavy nemá dostatok peňazí.
3. Vhodný paušál za majland a schopný internet len v mestách
Ďalšou kapitolou samou o sebe sú naši mobilní operátori. Každý z nich sa snaží pre seba uchmatnúť čo najväčšiu porciu z malého slovenského trhu. Na tom by síce nebolo nič zlé, no problém je v tom, akým spôsobom sa o to snažia. Miesto navyšovania balíčkov a znižovania ich cien sa totiž stretávame s pravým opakom. Často totiž niektorý z našich operátorov príde s ponukou, ktorá je o poznanie horšia než tá, ktorú svojim zákazníkom predával doteraz. Vďaka tomu je prakticky nemožné nájsť vhodný paušál, ktorý by v každom smere vyhovoval danému spotrebiteľovi.
Teda, možné to je, no opäť si za to treba patrične priplatiť. S týmto bodom je však úzko spätý aj domáci internet. Ten je nám totiž vo väčšine prípadov poskytovaný od našich operátorov. Pravdou je, že čo sa rýchlosti internetu týka, na Slovensku sa nemáme za čo hanbiť. Na svetové pomery sa môžeme radovať z nadpriemerne rýchleho internetového pripojenia. Problém je však v tom, že sa z neho môžu radovať väčšinou len obyvatelia väčších miest. Ak teda chceš žiť v pokojnom prostredí niekde na dedine, na schopný internet môžeš zabudnúť.
4. Na nové technológie si musíme počkať
Hovorí sa, že Slovensko je minimálne dva roky pozadu za svetovými veľmocami. Pri technológiách tomu tak ale nie je. V nich totiž zaostávame omnoho omnoho viac. Svedčí o tom napríklad to, že ak sa nejaká zaujímavá novinka po prvýkrát objaví niekde v Ázii alebo USA, u nás sa jej dočkáme neskôr. Teda, ak sa jej vôbec dočkáme. Za zmienku stojí napríklad mobilný internet. V Južnej Kórei usilovne pracujú na tom, aby bola počas budúcoročných Olympijských hier spustená testovacia prevádzka 5G mobilného internetu.
Rýchlosť mobilného internetu bude v dobe 5G naozaj šialená!
U nás ale na niektorých miestach stále nájdeš len zastaralú 2G sieť. Podobné príklady by sa však dali aplikovať na množstvo ďalších vecí. Občas sa nám s týmto zdĺhavým procesom snaží pomôcť vláda rôznymi dotáciami, či už na elektromobily, alebo slnečné kolektory. Tie ale predstavujú len malú náplasť, a preto veľký úspech väčšinou nezožnú. Našťastie sa ale táto čakacia doba neustále skracuje. Ktovie, možno sa jej jedného dňa zbavíme nadobro.
5. Všetci chcú od teba pomoc alebo radu
Prvé štyri body sa týkali najmä slovenských technologických nadšencov. S týmto sú však veľmi dobre oboznámení aj tí zo zahraničia. Asi každý človek, ktorý je v technológiách doma, sa už totiž stretol s prosbou o pomoc, ktorá s týmto koníčkom mala čosi spoločné. Žiadosti o prečistenie počítača, spojazdnenie tlačiarne alebo vyriešenie nejakého „závažného problému“ so smartfónom počúvame takmer každý deň. Nejde však o to, že by sme s pomocou druhým mali nejaký problém, to vôbec nie.
zdroj fotografie: Memehub
Problém tkvie v tom, že sú tieto prosby o pomoc často poriadne prehnané. Veľké množstvo ľudí si totiž nedokáže ani skontrolovať, či náhodou nie je z ich počítača povytiahnutý nejaký kábel a už už volajú o pomoc. Ešte o čosi horšie je to ale s výberom nového zariadenia. Tiež si sa už určite stretol s tým, že ťa niekto poprosil o pomoc pri výbere vhodného počítača alebo telefónu. Ak sa človek do niečoho dostatočne nerozumie, určite by si mal nechať poradiť. Udivujúce sú však požiadavky, ktoré spravidla niekoľkonásobne prevyšujú stanovený rozpočet.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Valcujú Ukrajinu bez milosti. Ruské vylepšené kamikadze drony sú postrachom frontu
Google ukázal „teleport“, ktorý ťa prenesie do inej miestnosti. Lacné to však nebude (VIDEO)
Legendy na kolesách. Toto je TOP 8 áut od zaniknutých automobiliek, ktoré predbehli dobu
Čína ponížila ruskú pýchu za 1,5 miliardy. Použitie tejto ničivej zbrane vystrašilo aj Západ
Je presný na 1 mm a nepotrebuje prestávky. Odhalili robota, ktorý pripraví o prácu tisíce ľudí
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
„Japonská chôdza“ páli kalórie ešte hodiny po tréningu. Má omnoho viac benefitov ako len chudnutie
Trináste dôchodky vyplatia v predstihu. Zisti, či sa to týka aj teba
Katarína z 52 m² vytvorila ukážkový byt, ktorý spája minimalistický dizajn so zákutím pre knihy, psa a relax
Trpia ním dvaja z troch Slovákov. Vedci odhalili spojitosť Alzheimerovej choroby s vírusovým ochorením
Ďalšia módna značka končí na Slovensku: Známa nemecká firma požiadala o vyhlásenie konkurzu
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Vedci objavili skryté bohatstvo pod povrchom Zeme. Leží tam 6 triliónov ton čistej energie
- Neverili vlastným očiam. Archeológovia našli v púšti 5000 rokov stratené mesto
- Slováci sa za ním budú trhať. Do Európy prišiel ultralacný elektromobil s dojazdom 500 km
- Pohoršila svet, ročne „vyrobí“ desaťtisíce detí. Takto funguje mrazivá továreň na ľudí
- Tesla v Európe padla. Vodiči od nej dávajú ruky preč, našli lacnejšiu a lepšiu alternatívu
-
- Pohoršila svet, ročne „vyrobí“ desaťtisíce detí. Takto funguje mrazivá továreň na ľudí
- Slnko má v našej slnečnej sústave zlé dvojča, skrýva sa a spôsobuje masové vymieranie
- Je presný na 1 mm a nepotrebuje prestávky. Odhalili robota, ktorý pripraví o prácu tisíce ľudí
- Slávna značka nabrala druhý dych. Spasili ju elektromobily, zákazníkov kradne hlavne Muskovi
- Neverili vlastným očiam. Archeológovia našli v púšti 5000 rokov stratené mesto
-
- Je 5-krát rýchlejšia než zvuk. Nečakaný štát odhalil raketu, ktorá zničí čokoľvek vo vzdialenosti 1 500 km
- Tisíce ton zlata, medi a striebra. Na hranici dvoch štátov našli najväčší poklad za posledných 30 rokov
- Pohoršila svet, ročne „vyrobí“ desaťtisíce detí. Takto funguje mrazivá továreň na ľudí
- Christopher Nolan natočí najväčší film všetkých čias. Urobil vec, ktorej sa doteraz všetci báli
- Nemci urobili prevratný experiment: Ľudské bunky vystavili desaťnásobne silnejšiemu 5G, toto sa s nimi stalo
Trump hrozí Apple clami. iPhony možno zdražejú
Živá legenda Scorsese ako ho nepoznáš: Pripravuje sa veľkolepý päťdielny dokument
Kim Čong-un besnie a hrozí väzením. Pýcha režimu skolabovala pri spustení
Rusi si dovolili na Ukrajinu nechutný manéver. Toto by nemalo ostať bez odpovede
Vedci odhalili baktériu, ktorá požiera nemocničné plasty. Je smrteľná a odolná
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
„Japonská chôdza“ páli kalórie ešte hodiny po tréningu. Má omnoho viac benefitov ako len chudnutie
Trináste dôchodky vyplatia v predstihu. Zisti, či sa to týka aj teba
Katarína z 52 m² vytvorila ukážkový byt, ktorý spája minimalistický dizajn so zákutím pre knihy, psa a relax
Trpia ním dvaja z troch Slovákov. Vedci odhalili spojitosť Alzheimerovej choroby s vírusovým ochorením
Ďalšia módna značka končí na Slovensku: Známa nemecká firma požiadala o vyhlásenie konkurzu
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené