Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nová štúdia NASA identifikovala ďalšiu vážnu hrozbu pre život na Zemi a ďalších exoplanétach. Najväčším problémom je, ju nie je možné zastaviť a o jej príchode sa dozvieme až vtedy, keď už bude neskoro, informuje Interesting Engineering. Neprežijú ani planéty vzdialené desiatky svetelných rokov.

Strata zelene a smrť planéty

Nový výskum, ktorého výsledky prezentuje NASA v tlačovej správe, je založený na dátach zozbieraných vesmírnym observatóriom Chandra v priebehu niekoľkých rokov. Toto observatórium sa zameriavalo na röntgenové žiarenie emitované vybuchnutými hviezdami a prišlo na čosi, čo je pre živé bytosti nielen na Zemi skutočne desivé.

V rámci výskumu bolo pozorovaných až 31 supernov a vedci prišli na to, že aj do vzdialenosti 160 svetelných rokov dokážu napáchať na planétach vážne problémy. Napríklad na planéte podobnej Zemi dokáže supernova, aj na tak obrovskú vzdialenosti, zničiť väčšinu ozónu, ktorý je pre život na nej kľúčový. Organizmy tak stratia ochranu pred ultrafialovým žiarením svojej hviezdy, ktoré je v silnej miere vysoko škodlivé.

I. Heywood/SARAO

Supernova takto dokáže spustiť masové vymieranie a dokonca aj stratu zelene na planéte, ktorá sa premení na zožltnutú hrudu takmer bez života. Do vzdialenosti 160 svetelných rokov sa našťastie nenachádza žiadna hviezda, ktorá by sa mohla stať v dohľadnej dobe supernovou – napriek tomu má naša planéta s týmto nepriateľom dobré skúsenosti.

Zachytili začiatok supernovy

Len nedávno sa vedcom podarilo po prvý raz detailne zachytiť najskorší moment supernovy, keď rázová vlna preniká hviezdou. Použili na to dáta, ktoré nasnímal ešte v roku 2017 ďalekohľad Kepler amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA). Objav uskutočnili na základe merania zmeny objemu svetla emitovaného supernovou SN2017jgh.

Zem to už zažila

NASA tiež dodáva, že k supernovám došlo neďaleko Zeme pred dvomi a ôsmimi miliónmi rokov, pričom k nim malo dôjsť od 65 do 500 svetelných rokov od Zeme. Tento poznatok je nesmierne dôležitý aj napriek tomu, že je Zem zatiaľ v bezpečí. Ak totiž môžu supernovy takýmto spôsobom vyhubiť život, obývateľné zóny v celej našej galaxii sa zmenšujú.

Pri hľadaní mimozemského života na exoplanétach tak musia vedci počítať s ďalšou dôležitou premennou, ktorá je schopná do značnej miery vyhladiť život v pomerne veľkom okruhu.

NASA/Ames Research Center/Daniel Rutter

Supernovám však ľudia zároveň vďaka za svoju existenciu, keďže nimi vznikajú dôležité prvky. Nedávno prišli vedci aj na to, že dôležité látky vznikajú dokonca aj pri vzácnych zrážkach neutrónových hviezd a okrem zlata vytvárajú napríklad stroncium, ktoré bolo kedysi primárne využívané pri výrobe starých televízorov, kde mali za úlohu zabrániť emisiám škodlivého röntgenového žiarenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú