FRB (Fast Rado Burst) sú krátke rádiové signály pochádzajúce z ďalekého vesmíru, ktoré sú už niekoľko rokov predmetom skúmania. Tím vedcov z CHIME tento raz zachytil opakujúci sa signál, ktorý na Zem prichádza v pravidelných intervaloch, píše portál DailyMail.

V kruhoch odborníkov sa hneď naskytla otázka, či sa náhodou nejedná o mimozemskú komunikáciu. Vedci však túto variantu okamžite vylúčili, zhodli sa totižto na tom, že 16-dňový cyklus je príliš dlhá doba, aby chcel niekto v tomto rozmedzí posielať správu pomocou rádiových vĺn.

Signály prichádzajúce na Zem sa opakujú presne v 16 dňovom cykle. Výpad signálu trvá niekoľko milisekúnd a a opakuje sa približne v hodinových intervaloch. Vedci dokázali signál zachytávať počas 4 dní, potom sa doposiaľ neznámy zdroj na 12 dní odmlčal a následne sa celý cyklus začal znova opakovať.

Aj keď je zatiaľ zdroj tohoto signálu neznámy, tak vedci predpokladajú, že by sa mohlo jednať o nejaký orbitálny objekt. Frekvencia opakovania signálu naznačuje tomu, že obeh zdroja signálu okolo iného, väčšieho objektu, trvá 16 dní.

Ako informuje štúdia publikovaná na webe Nature, zdrojom by mohla byť podľa odborníkov neutrónová hviezda, ktorá sa nachádza v silnom magnetickom poli iného objektu, ktorým môže byť napríklad obrovská čierna diera.

Zdroj signálu je od nás vzdialený približme 500 miliónov svetelných rokov. Jedná sa o vôbec prvé pravidelne sa opakujúce signály z ďalekého vesmíru, ktoré sa podarilo vedcom zachytiť. Až doposiaľ si totižto mysleli, že FRB signály sú čisto náhodné.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP