Čerstvá vedecká teória podrobne opisovaná v štúdii zverejnenej prostredníctvom serverov arXiv vnáša neistotu do desaťročia trvajúceho ťaženia v podobe hľadania mimozemského života. Ako totiž upozorňuje portál IFLScience, podľa tejto teórie nemusí byť život v našej galaxii ani zďaleka tak častý, ako mnohí dúfajú. Práve naopak, v tomto kúsku vesmíru zaplnenom miliardami hviezd a planét sme zrejme len my.

Starý experiment, nová analýza

Myšlienkový experiment opisovaný v štúdii pochádza ešte zo 60-tych rokov minulého storočia a načrtá takúto predstavu: Predstav si, že vstúpiš do laboratória, v ktorom sú na pracovnom stole zoradené kadičky naplnené s vodou. Do nich máš vložiť látku X s cieľom zistiť, či sa rozpustí. Každý by očakával, že sa táto látka rozpustí takmer v každom prípade alebo sa nerozpustí takmer vôbec, keďže ide stále o tú istú látku rozpúšťanú v tej istej kvapaline.

Ak by sa rozpustila len v asi 50 % prípadoch, znamenalo by to že sú podmienky v laboratóriu veľmi citlivo naladené presne na hranice tohto procesu a teda aj malé výkyvy teploty alebo tlaku zmenili výsledok experimentu. Vedci si myslia, že je možné takýto myšlienkový experiment aplikovať aj na hľadanie mimozemských civilizácií v našej galaxii.

Midjourney

Miliardy planét v našej galaxii majú znázorňovať spomínané kadičky s vodou. Vedci argumentujú tým, že aj keď môžu byť podmienky vo vesmíre citlivo naladené, v skutočnosti sú na planétach diametrálne odlišné podmienky a líšia sa aj rôzne oblasti galaxií. Oveľa pravdepodobnejšie sú preto prvé dva očakávané výsledky – buď je pokročilý život takmer všade, alebo takmer nikde.

Je nutné pokračovať

Pochopiteľne stále nie je vylúčené, že mimozemské civilizácie naozaj existujú. Zatiaľ ale nič ich prítomnosť nenaznačuje. Mimozemský život v primitívnejšej podobe ale môžeme nájsť prekvapivo aj na slapovo uzamknutých planétach, ako je LHS-1140b. Na jej privrátenej strane ku hviezdy vznikla oblasť s vyššou teplotou, kým zvyšok planéty zamrzol a vyzerá vďaka tomu ako oko.

Mikróby majú stále šancu

Autori štúdie podotýkajú, že aplikujú toto myslenie predovšetkým na pokročilé civilizácie a nie nutne na mikrobiálny život v primitívnejšej forme, keďže zatiaľ nemáme dostatočne citlivé informácie o atmosférach a povrchoch exoplanét či dokonca planét v našej vlastnej sústave. Ak v galaxii existuje aspoň mikrobiálny život, máme šancu nájsť ho už pod povrchom mesiaca Europa, kde sa nachádza tekutý oceán.

Vedci sa chystajú na vynesenie sondy Europa Clipper do vesmíru, ktorá má odštartovať svoju misiu už tento rok a to na palube rakety Falcon Heavy americkej spoločnosti SpaceX. Tieto rakety majú problém kvôli druhému stupňu, ktorý je rovnaký ako na raketách Falcon 9. Počas poslednej misie toto zariadenie zlyhalo a oba typy rakiet majú preto dočasne zakázané lietať, kým sa anomália nevyšetrí a nevyrieši.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP