V kozmológii sa už dlhé roky diskutuje o probléme temnej hmoty a temnej energie – dvoch záhadných zložkách, ktoré by mali tvoriť väčšinu hmoty a energie vo vesmíre. Tieto neviditeľné a zatiaľ nepriame entity sú podľa tradičných teórií nevyhnutné na vysvetlenie zrýchlenej expanzie vesmíru a formovania štruktúr, ako sú galaxie. Avšak nový kozmologický model navrhnutý Dr. Richardom Lieutom, profesorom fyziky na Univerzite v Alabame, prichádza s inováciou, ktorá tieto dve záhady – temnú hmotu a temnú energiu – úplne vynecháva, upozorňuje Phys.org.

Náhrada za dlhodobú záhadu

Dr. Lieu predložil teóriu, podľa ktorej vesmír nepochádza z jedného výbuchu, ako je tomu v prípade Veľkého tresku, ale skôr zo série singularít, ktoré sa objavujú a zanikajú v rôznych časových intervaloch. Tento model sa odlišuje od tradičného prístupu tým, že nepripisuje expanziu vesmíru temnej hmote alebo temnej energii, ale vysvetľuje ju pomocou „dočasných časových singularít“.

Tieto singularity predstavujú náhle, krátke výbuchy hmoty a energie, ktoré zaisťujú rovnomerné zaplnenie vesmíru, no sú natoľko rýchle a zriedkavé, že sú nepozorovateľné. Tento proces poskytuje alternatívu k dnes akceptovaným predstavám o temnej hmotnosti a energii, ktoré sú potrebné na vysvetlenie zrýchlenia expanzie vesmíru.

Lieu tvrdí, že jeho model je nielen jednoduchší, ale aj konzistentný s princípmi zachovania hmoty a energie, ktoré sú v klasickej kozmológii spochybňované pri predpoklade existencie temnej hmoty a energie. Zaujímavosťou je, že nový model sa úplne vyhýba predpokladom o existencii negatívnej hmoty alebo hustoty, ktoré sa objavovali v iných teóriách, a namiesto toho využíva koncept tzv. „negatívneho tlaku“. Tento negatívny tlak spôsobuje odpudivý gravitačný účinok, ktorý urýchľuje expanziu vesmíru.

Galaxia Bullseye.
NASA

Zákony ostávajú zachované

Dôležitým aspektom tejto teórie je, že tieto singularity neporušujú zákony fyziky, ktoré by inak vylučovali vznik niečoho zdanlivo nepozorovateľného, a tým sa líšia od iných hypotéz, ktoré sa snažili vysvetliť temnú energiu.

Práve tieto „dočasné časové singularity“ môžu byť odpoveďou na otázku, prečo sme ešte neobjavili temnú hmotu a temnú energiu. Keďže tieto singularity vznikajú zriedkavo a veľmi rýchlo, pravdepodobne neexistujú dostatočné technológie a metódy, ktoré by nám umožnili tieto javy priamo pozorovať. Tieto „skoky“ v expanzii vesmíru sú pravdepodobne príliš krátkodobé a rýchle na to, aby ich bolo možné zachytiť pomocou dnešných prístrojov.

Dr. Lieu navrhuje, že správny spôsob, ako overiť tento model, nie je hľadať v ďalekých galaxiách pomocou teleskopov ako James Webb Space Telescope, ale skôr využívať pozemské teleskopy, ako je Keck Observatory na Havaji alebo Isaac Newton Group of Telescopes v Španielsku. Prostredníctvom hĺbkových pozorovaní a analýzy červeného posunu môžeme objaviť nové skoky v závislosti na vzdialenosti a tým priniesť dôkaz o existencii týchto singularít.

Jej podstatu nechápeme

Dnes zaužívaný kozmologický model počíta s existenciou temnej hmoty a temnej energie, avšak nie je jasné, čo sú vlastne zač. Vzniklo viacero alternatívnych teórií, ktoré vysvetľujú podstatu týchto javov či ich úplne nahrádzajú čímsi iným, pričom jednému takémuto modelu sme sa venovali aj v nedávnom článku. Existuje totiž možnosť, že je hmotnosť týchto častíc nižšia, než sa očakávalo.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP