Zemské jadro robí vedcom vrásky na čele, deje sa s ním čosi zvláštne. Pri skúmaní seizmických vĺn si všimli, že cez jadro prejdú rýchlejšie, ak cestujú medzi južným a severným pólom než cez rovník.

O tejto nerovnomernosti odborníci vedia už dlhšie, teraz však našli jej potenciálnu príčinu, ktorá prináša ešte viac otázok, informuje SPACE.

Tvar jadra sa nerovnomerne mení

O seizmickej anizotropii vedci vedia už celé desaťročia, dodnes ale tento problém nedokázali jasne vysvetliť. Najnovšie počítačové simulácie rastu nášho planetárneho jadra v priebehu miliárd rokov však prinášajú možné vysvetlenie.

Naše jadro zrejme každoročne rastie a nové železné kryštály sa tvoria vo väčšom množstve na jeho východnej strane než na západnej, potvrdzuje to aj najnovšia štúdia.

Eavor

Ako sa vyjadril seizmológ z Kalifornskej univerzity v Berkeley, Daniel Frost, pohyb roztaveného železa vo vonkajšom jadre odoberá teplo od vnútorného jadra, čím ho ochladzuje a následne tuhne. To v tomto prípade znamená, že vonkajšie jadro odoberá viac tepla z východnej strany v oblasti Indonézie, než zo západnej pod Brazíliou.

V priemere narastie priemer vnútorného jadra o 1 mm ročne, nerovnomerný rast však napráva gravitácia. Novovytvorené kryštály tlačí z východu na západ, kde tvoria mrežové štruktúry tiahnuce medzi severom a juhom vnútorného jadra.

Tieto kryštálové štruktúry následne slúžia ako seizmické super-diaľnice, vďaka ktorým sa vlny šíria rýchlejšie práve týmto smerom.

Čo spôsobuje túto nerovnomernosť ochladzovania?

Podľa Frosta je ťažké presne určiť príčinu rozdielov v ochladzovaní. Všetky vrstvy sa navzájom ovplyvňujú a čiastočne vraj môžu byť na vine tektonické platne. Ponáranie studených platní pod zemský povrch môže spôsobovať tieto výkyvy, čo ale ostáva predmetom výskumu.

NASA / JPL

Otázny je aj vplyv nerovnomerného ochladzovania na magnetické pole Zeme, ktoré je hnané pohybom roztaveného železa vo vonkajšom jadre a to je naopak hnané teplotnou stratou. Keďže je na jednej strane táto strata rozdielna, je možné predpokladať aj väčší pohyb tejto taveniny na východe.

Daniel Frost nevylučuje ani možnosť vplyvu procesu na silu magnetického poľa, za ktoré je zemské jadro zodpovedné a ktoré je pre život kľúčové. Pre dodatočné informácie už rozbehol nový výskum v spolupráci s tímom geomagnetikov.

Naše zemské jadro je samo o sebe pomerne záhadné a v útrobách našej planéty sa podľa nedávnej teórie nachádzajú fragmenty protoplanéty Theia. Ovplyvňujú naše magnetické pole, nie všetci vedci sú však o tejto možnosti presvedčení.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú