Ľudia sa už od nepamäti snažia prísť na to, odkiaľ sme sa tu zobrali a ako presne vznikol život na planéte. Zatiaľ čo jedna skupina verí, že život a všetko okolo nás stvorila vyššia moc v podobe Stvoriteľa, iní sa spoliehajú na evolučnú abiogenézu. V minulom storočí sa však objavila aj veľmi zaujímavá hypotéza, ktorá naznačuje, že život na našu planétu mohli priniesť rôzne mikroorganizmy z vesmíru.

Ako prišiel život na Zem?

Hypotéza naznačujúca, že sa život na Zem, prípadne na inú planétu, mohol dostať kozmickým priestorom, kde sa šíril prostredníctvom hviezdnych vetrov, komét, asteroidov či prachom. Ide o tzv. hypotézu panspermie, ktorú podporuje aj množstvo uznávaných vedcov a popularizátorov vedy.

Pixabay

Panspermia sa nezaoberá samotným vznikom života, ale tým, ako by sa život mohol šíriť naprieč celým vesmírom, upozorňuje Sky at Night Magazine.

Inými slovami panspermia hovorí o tom, že život bol na Zem, prípadne inú planétu, doslova donesený z vesmíru rôznymi mikroorganizmami, ktoré nepriaznivé podmienky kozmu prežívajú vo forme spór a pri dopade na planétu s vhodnými podmienkami sa začnú množiť a rozvíjať. Takže život samotný v podstate nevznikne na planéte, ale skôr tam odniekiaľ priletí.

Pojem panspermia má svoje korene zapustené ešte v dobe približne 500 rokov pred našim letopočtom, kedy myšlienku, respektíve fragmenty z nej jemne načrtol grécky filozof Anaxagoras.

Pixabay

Veľké zásluhy na tejto teórii si pripísal aj kontroverzný anglický astronóm Sir Fred Hoyle, ktorý odmietal prijať teóriu Veľkého tresku, ale najmä presadzoval a propagoval panspermiu ako pôvod života na Zemi. Hoyle spolu s matematikom a astronómom Nalinom Wickramasignhem sa taktiež domnievali, že prach v medzihviezdnom priestore bol do istej miery organický (obsahuje uhlík), čo boli pravdivé domnienky.

Okrem toho tvrdili, že rôzne formy života vstupujú do zemskej atmosféry a môžu spôsobovať rôzne epidémie, choroby a pod. V roku 2015 sa objavili zvyšky biotického materiálu, ktoré pochádzajú z čias pred 4,1 miliardou rokov, čo naznačuje, že život bol na planéte o 300 miliónov rokov skôr ako sme predpokladali.

„Ak život na Zemi vznikol tak rýchlo, potom by mohol byť vo vesmíre celkom bežný“
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú