Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Myšlienka, že vesmír, prípadne ďalšie vesmíry môžu vznikať vo vnútri čiernych dier, nie je vôbec nová. Vo väčšine prípadov si ju však ľudia spájajú s rôznymi sci-fi filmami a príbehmi – nie s realitou a vedeckými faktami. Táto idea ale od reality nemusí mať vôbec ďaleko.

Naznačuje to kozmológia čiernej diery, teda kozmologický model, v ktorom je pozorovateľný vesmír vnútrom čiernej diery, ale aj výskum renomovaného poľského teoretického fyzika Nikodema Poplawskiho. Ten je zástancom hypotézy, podľa ktorej by každá čierna diera mohla byť bránou do iného vesmíru a tiež autorom myšlienky, že náš vesmír sám o sebe existuje vo väčšom „materskom“ vesmíre.

Ako vzniklo všetko okolo nás?

Jednou z najväčších nezodpovedaných otázok pre ľudstvo naďalej zostáva „Odkiaľ sa všetko okolo nás vzalo?“. Od minulého storočia ale viac-menej pravidelne dostávame odpovede aj na tie najväčšie a najdôležitejšie otázky. Vďaka týmto výskumom vieme, že náš pozorovateľný vesmír siaha ďalej ako za hranice Mliečnej dráhy, hoci ešte pred sto rokmi bolo všetko inak. Celý náš pohľad na vesmír ale dokázala zmeniť jedna jediná hviezda, ktorá je dnes označovaná za najdôležitejšiu hviezdu vo vesmíre.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú