Pokiaľ aj teba niekedy napadlo, že by si chcel vyskúšať odfotiť zatmenie Slnka, no nemáš dostatok vedomostí a potrebnú výbavu, tak na to veľmi rýchlo zabudni. Mohol by si totiž dopadnúť ako jeden z týchto nešťastníkov. 

Zatmenie Slnka je fajn — je to pomerne výnimočná udalosť, ktorá často vyženie von z domov aj tých, ktorí sa o dianie na oblohe až tak nezaujímajú. Posledné zatmenie si síce mohli naplno vychutnať iba obyvatelia Spojených štátov, no ani tí nepohrdli jeho fotografovaním. Kým tím skúsenejším sa podarilo vytvoriť parádne zábery a zatmenie si poctivo vychutnali, amatérom ostali v mnohých prípadoch iba oči pre plač.

Nenechaj si ujsť
Revolučný snímač dokáže vytvoriť fotografie aj bez objektívu a chce zmeniť smartfóny
Bez filtrov ani na krok

Výrobcovia fotoaparátov sa totiž po zatmení chytali za hlavy kvôli obrovskému počtu poškodenej techniky. Dôvodom je, že mnoho fotografov malo nedostatok vedomostí a pri fotení im chýbali potrebné filtre. Bez nich je táto činnosť naozaj nebezpečná a Slnko môže komponenty fotoaparátov roztopiť už v priebehu niekoľkých sekúnd. Stačí pozrieť video nižšie, v ktorom jasne vidno, že po odobratí fotoaparátu z objektívu z neho unikal dym.

Stovky eur fuč

Pri neodbornom fotografovaní ale môže zájsť poškodenie ešte ďalej. Neskúsení fotografi totiž nosili do servisov fotoaparáty s roztopenými snímačmi, spálenými uzávierkami, deformovanými clonami, poškodenými zrkadlami či roztavenými ND filtrami. Pokiaľ si teda niečo podobné plánoval spraviť aj ty, radšej na to zabudni a vychutnaj si zatmenie so svojou rodinou alebo priateľmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom