Spoločnosť Caltech prichádza s novým inovatívnym riešením v oblasti fotografovania. Predstavila totiž čip, ktorý nepotrebuje optické šošovky a môže tak zásadne zmeniť priemysel.

Klasické snímače dnes používajú optické šošovky alebo rad optických šošoviek, ktoré ohýbajú prichádzajúce svetlo k snímaču. Tieto šošovky tak potrebujú k svojej správnej funkcionalite tie správne tvary, veľkosti a ohnutie. Celkovo zväčšujú veľkosť fotoaparátu, ktorá znemožňuje výrobcom smartfónov vyrábať tenké telefóny. Nová technológia, ktorú predstavila spoločnosť Caltech, však žiadne šošovky nepotrebuje. Ich nový čip obsahuje rad ultra-tenkých optických fázových snímačov OPA. Tie fungujú presne tak ako rad klasických optických šošoviek.


zdroj fotografie : Screenshot/Youtube/Caltech

OPA teda obsahuje množstvo svetelných prijímačov, z ktorých každý dokáže pridať malé časové oneskorenie pri dopade svetla na jednotlivé snímače, čo umožňuje fotoaparátu selektívny pohľad do rôznych smerov a zaostrenie na rôzne objekty. Umožňuje tiež čipu prepínať medzi rôznymi ohniskovými vzdialenosťami, a tak emulovať objektív rôznych typov.

Aktuálne je čip vyrobený z tenkej vrstvy kremíka, ktorá dokáže emulovať šošovku a snímač fotoaparátu. Ten je zatiaľ limitovaný na rozlíšenie 64-px, čo ho teda robí nevyužiteľným v komerčnej sfére. Vedci len ukázali, že ich technológia funguje, no potrebuje ešte poriadne zdokonaliť. Celkovo by však v prípade úspechu dokázal ich čip zredukovať výrobné náklady a v neposlednom rade aj zmenšiť rozmery dnešných fotoaparátov. To ovplyvní aj hrúbku samotných smartfónov, čo robí tento snímač ideálnym adeptom pre integráciu v tomto segmente. Otázkou zostáva, koľko času budú vedci zo spoločnosti Caltech potrebovať, aby vyvinuli plne funkčný čip.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú