Rýchly vývoj technológií a nových bezpilotných strojov spôsobuje nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pre ich ovládanie. Ako sa ukázalo, najvyššie šance získať túto prácu majú nielen profesionálni piloti, ale tiež hráči počítačových hier. 

Nedostatok pilotov

Budúcnosťou v lietaní sú moderné drony a diaľkovo ovládané bezpilotné lietadlá. S ich rastúcim počtom je však problém zohnať riadiacich pozemných pilotov, ktorí by mali dostatočné schopnosti a skúsenosti s manévrovaním takýchto strojov. Kvôli tomuto nedostatku personálu sa výskumníci z Univerzity v Liverpoole rozhodli urobiť výskum, ktorý mal odhaliť ideálnych kandidátov. Všetci zúčastnení boli rozdelení medzi profesionálnych pilotov, hráčov počítačových hier a amatérskych pilotov.

zdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
DRL má najrýchlejší dron na svete. Svojou maximálkou sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov
Hráči ideálnymi kandidátmi

Spolu sa tohto prieskumu zúčastnilo 60 dobrovoľníkov, ktorí mali za úlohu riadiť dopravného drona v počítačovej simulácii. Počas testovania prechádzali rôznymi „levelmi“ obtiažnosti a vykonávali stále náročnejšie operácie, ktoré mali preveriť ich schopnosti. Hráči sa však do tohto výskumu nezapojili náhodou. Svojim krátkym reakčným časom, motorikou a lepším priestorovým orientovaním sa totiž hravo vyrovnajú profesionálnym pilotom.

Schopnosti si dokázali vytrénovať práve intenzívnym hraním počítačových hier, no pri simulácii boli so stúpajúcimi požiadavkami na presnosť pomerne neistí. Po 21 úlohách s rôznymi stupňami rizika a presnosti sa ukázalo, že pri rozhodovaní u všetkých skupín klesala presnosť a istota. Napriek tomu je profesionálnych hráčov omnoho viac ako vytrénovaných pilotov, a tak sa môžu stať ideálnymi kandidátmi na obsadenie pozície pilota diaľkovo ovládaného drona. Ako často hrávaš videohry? Myslíš, že by si uspel pri takomto teste?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom