Zdá sa, že v roku 2019 sa dočkáme nielen skvelých technologických noviniek v podobe smartfónov či iných zariadení, ale aj vedeckých výskumov. Začiatok roka priniesol hneď viacero štúdií, ktoré naznačujú, že výskumné vedecké tímy svoju prácu vykonávajú naozaj dobre.

Za najnovšou viac než dobrou správou, ktorá prichádza z vedeckého prostredia je profesor Dr Nima Mesgarani z Columbia Univesity. Vo svojom výskume sa venoval výrobe zariadenia, ktoré prinesie obrovské využitie chorým ľuďom, ich blízkym a v neposlednom rade celkovo spoločnosti ako takej.

Zariadenie dokáže premeniť myšlienky na reč

Znie to priam neuveriteľne, no tímu vedcov sa podarilo vytvoriť stroj, ktorý bude pre mnohých znamenať najväčšiu zmenu života. Svoje hlavné využitie nájde najmä medzi ľuďmi, ktorí sa nanešťastie stali obeťami mŕtvice a nie sú schopní plnohodnotne, alebo vôbec komunikovať. Po dlhom čase tak existuje reálna nádej pre pacientov, ktorí trpia napríklad mozgovou príhodou.

Zariadenie funguje na princípe, ktorý spája syntézu reči s umelou inteligenciou (AI) a mozgová aktivita sa tak môže pretransformovať do zrozumiteľnej reči. Technológia je založená na rovnakom spôsobe ako fungujú hlasoví/virtuálni asistenti Amazon Echo či Apple Siri.

Podľa profesora Mesgaraniho predstavuje reč a komunikácia s našimi blízkymi základnú funkciu, ktorá je však ľuďom s určitým typom postihnutia odobraná. Práve ich zariadenie by mohlo byť spôsobom na zmenu. Správna technológia umožní myšlienky týchto ľudí pochopiť každému. V praxi by to mohlo fungovať nasledovne. Užívateľ si myslí, že potrebuje pohár vody a systém by tak vyslal signál do mozgu a následne by myšlienku premenil na verbálnu reč.

Prečítajte si tiež!
Našli sme liek na rakovinu a do roka ho ukážeme. Izraelskí vedci hlásia neuveriteľný objav

Myšlienky už nezostanú skryté v mozgu

Zdá sa, že technika stanoví úplne nové základy, ktoré budú nápomocné pre ľudí, ktorí vďaka nej môžu získať opäť získať schopnosť komunikovať. Navrhnuté by mohli byť aj ďalšie nové spôsoby komunikácie počítačov priamo s mozgom, vďaka ktorým už myšlienky viac nezostanú skryté vo vnútri mozgu.

O všetko sa postará algoritmus, ktorý je označovaný ako ‚‚vocoder‘‘. Testovanie prebiehalo na pacientoch s epilepsiou, ktorých už čakala operácia mozgu. Počas toho mali počúvať vety a boli zisťované vzorce mozgovej aktivity. Následne boli pacienti požiadaní o to, aby počúvali číslice od 0 do 9, zatiaľ čo boli zaznamenávané ich mozgové signály, ktoré by mohli prechádzať cez vocoder.

Prečítajte si tiež!
Vedcom sa podarilo premeniť WiFi signál na prúd. Budeme nabíjať smartfóny bez nabíjačky?

Zvuk, ktorý vyprodukoval vocoder bol následne analyzovaný a vyčistený neurónovými sieťami umelej inteligencie. Výsledkom bol robotický zvuk, ktorý dokázal zopakovať presnú postupnosť čísel. Celkové výsledky boli zhodnotené na výbornú a aj vďaka úspešnosti sa plánuje testovať zložitejšie slová a vety.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP