Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Len nedávno sme ti priniesli správu o tom, že spoločnosť Apple je žalovaná za to, že údajne klame o veľkosti a rozlíšení uhlopriečky v prípade smartfónoch iPhone X, XS a XS MaxDvojica Američanov sa však zrejme prerátala a ich žaloba pravdepodobne nebude úspešná. 

Minulý týždeň v piatok pristála na súde v Kalifornii žaloba na spoločnosť Apple, v ktorej dvaja mladíci vyjadrili nespokojnosť s tým, že Apple údajne klame o uhlopriečke a počte pixelov v prípade ich iPhone X, XS a XS Max. Aj keď ich argumenty vyzerali byť opodstatnené, je tu malý háčik – čítanie s porozumením.

Dvakrát meraj a raz strihaj

Prvý bod žaloby spočíval v tom, že iPhony nemajú udávanú uhlopriečku 5,8″, ale len 5,68″. Apple mal v tomto prípade pripočítať aj zaoblené okraje a výrez, ktorý však nie je priamou súčasťou displeja. V podstate majú pravdu, no ak si pozrieš oficiálne stránky spoločnosti Apple a pri výbere nového iPhonu sa dostaneš na koniec stránky, objavíš túto zásadnú informáciu.

Táto kľúčová informácia hovorí o tom, že uhlopriečka 5,8″ je pri štandardnom meraní v prípade obdĺžnikového tvaru a aktuálna viditeľná plocha je v skutočnosti menšia. Síce je to menšie zavádzanie od spoločnosti, no má to patrične ošetrené a v podstate je tento bod žaloby ďalej bezpredmetný.

Počet pixelov je menší

Druhým bodom obžaloby je počet pixelov v OLED paneloch. Pixel v nich totiž nie je tvorený ďalšími tromi subpixelmi zelenej, červenej a modrej (RGB), ale len dvomi červená/zelená a modrá/zelená (RG BG). Subpixely tak sú uložené diagonálne a v podstate ide o podvodný spôsob dosiahnutia vysokého rozlíšenie, nakoľko má každý pixel o jeden subpixel menej. V minulosti boli takéto obrazovky menej kvalitné a rozdiel bol ihneď badateľný. Technológia však pokročila a dnes sú OLED panely jedny z najlepších na svete.

Prečítaj si tiež
Apple klamal ohľadom rozlíšenia a veľkosti displejov niektorých iPhonov

Nikde navyše nie je presne napísané, že RG BG pixely sa počítajú menším koeficientom než plnohodnotné RGB pixely. Logicky tak ani druhý bod obžaloby nemá šancu uspieť, no americké súdy sú veľmi špecifické a rozsudok nás nakoniec môže všetkých prekvapiť. Pravdepodobne sa však nič také nestane, nakoľko Apple je obrovská spoločnosť s najlepšími právnikmi a na takýchto banálnych veciach sa určite nedajú nachytať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú