Smrť je nevyhnutná a neodvratná udalosť zakončujúca životnú etapu všetkých živých organizmov. Výnimku netvoria ani ľudia. My si však na rozdiel od mnohých živočíchov môžeme vybrať, čo sa stane s telesnými pozostatkami po našej smrti.

Existuje aj ekologická alternatíva

Pri tradičnom pohrebe sú pozostatky po zosnulom uložené hlboko do Zeme, prípadne je čoraz preferovanejší spôsob rozlúčky so zosnulým známy ako kremácia či spopolnenie. Vedel si však, že tieto dve možnosti nie sú príliš ekologické a existuje aj iná možnosť? Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Hoci kremáciu mnoho ľudí považuje za alternatívu k tradičným pohrebným postupom, spaľovanie telesných pozostatkov na popol vyžaduje obrovské množstvo energie a ročne sa kremáciou do ovzdušia dostanú milióny ton oxidu uhličitého. Ekologickejšou alternatívou, k týmto zaužívaným spôsobom rozlúčky so zosnulým je tzv. akvamácia, alebo alkalická hydrolýza, pri ktorej sa na urýchlenie rozkladu tela využíva voda, uvádza portál CNN.

Podľa americkej spoločnosti Bio-Response Solutions, ktorá sa špecializuje práve na tento proces rozkladu telesných pozostatkov, akvamácia spotrebuje až o 90 % menej energie ako kremácia, pričom do ovzdušia sa nedostávajú žiadne škodlivé skleníkové plyny.

Uvedený proces sa niekedy označuje ako biokremácia, či kremácia vodou, kde sa na urýchlenie rozkladu tela využíva zahriaty alkalický roztok. Telo je počas akvamácie umiestnené do tlakovej nádoby naplnenej zmesou vody a hydroxidu draselného, pričom sa zahrieva na približne 90 až 150 °C.

Zvyšovaním tlaku v nádobe sa zvyšuje bod varu, takže telo sa „neuvarí“, ale rozloží na chemické zložky a zostane iba kostra. Pri teplote okolo 150 °C celý proces rozkladu trvá približne 4 až 6 hodín, pri 90 °C až 14 – 16 hodín.

Ako sme spomínali vyššie, proces rozloží všetko okrem kostí. Tie sa neskôr sušia a redukujú na biely prach, ktorý sa ukladá do urny. Vzniknutá kvapalina je zmes organických zlúčenín, ktoré možno použiť ako hnojivo, prípadne je možné ju neutralizovať a bezpečne uvoľniť.

Smrť arcibiskupa

Nedávno týmto spôsobom bol na vlastné želanie pochovaný juhoafrický anglikánsky arcibiskup Desmond Mpilo Tutu. Ten sa preslávil najmä ako oponent apartheidu (politika rasovej oddelenosti), pričom v roku 1984 obdržal Nobelovu cenu mieru.

Tutu bol pochovaný v Kapskom meste v nedeľu 2. januára 2022 a pohrebný obrad na jeho želanie nebol sprevádzaný žiadnymi okázalosťami.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú