Európska vesmírna agentúra v tlačovej správe prezentuje potenciálne revolučný výsledok experimentu, ktorý použil prastarý lunárny prach, známy aj ako regolit, na vytvorenie ikonického tvaru LEGO kocky vo viacerých kópiách. Tieto kocky sú teraz vystavené vo vybraných obchodoch LEGO až do 20. septembra, pričom nejde len o akési umenie, ale o potenciálnu predzvesť technologického skoku vpred.

Pomleli staručký meteorit

Výrobe ikonických LEGO kociek predchádzalo dôležité rozhodnutie – pomlieť prastarý meteorit starý 4,5 miliardy rokov na prach, ktorý bol použitý ako základ zmesi na simulovanie lunárneho prachu. Samotné stavebné kocky boli následne vyrobené pomocou 3D tlače a aj keď nie sú určené na hranie, pre pripravovaný lunárny priemysel sú dôležitým signálom.

V budúcnosti totiž môže byť lunárny prach používaný na produkciu rôznych predmetov, pričom v minulosti už vedci preukázali možnosť vytvorenia aj stavebných tvárnic z takéhoto materiálu. Experti totiž vysvetľujú, že doteraz na Mesiaci nikto žiadnu štruktúru nepostavil a takéto experimenty pomáhajú posúvať vedu vpred skôr, než bude ľudstvo takéto stavby naozaj potrebovať.

ESA

To sa už blíži a ešte v tomto desaťročí môžu na povrchu Mesiaca pristáť prví ľudia od programu Apollo. Tí môžu byť z USA alebo z Číny, pričom v poslednej dobe má v tomto projekte práve Čína navrch. Ako dodáva LEGO na svojej webovej stránke, tieto kocky je možné spájať tak ako klasické plastové stavebnice tejto ikonickej značky.

Môže pomôcť zachrániť Zem

Vedci uvažujú aj nad použitím lunárneho prachu na čiastočným zatienením Zeme. Naďalej totiž pokračuje hľadanie alternatívneho riešenia klimatickej krízy, kvôli ktorej sa planéta otepľuje. Bohužiaľ takéto zatienenie síce dokáže znížiť teplotu, avšak nie je skutočným riešením problému v podobe klimatických zmien.

Priniesli ďalšie vzorky

Jedinými vzorkami z Mesiaca boli v minulosti tie, ktoré odobrali astronauti programu Apollo. Bohužiaľ, kontajnery týchto vzoriek mali vadu a došlo k ich kontaminácii. Nové vzorky sa ale podarilo na Zem dopraviť Číne, ktorej kozmická loď dokonca nedávno pristála na Zemi a priniesla aj prvé vzorky z odvrátenej strany Mesiaca.

Peking očakáva, že medzi vzorkami budú aj 2,5 milióna rokov staré vulkanické horniny a čínski vedci dúfajú, že poskytnú odpovede na otázky týkajúce sa geografických rozdielov na oboch stranách Mesiaca. Po odobratí vzoriek za pomoci vŕtačky a robotického ramena sonda vôbec prvýkrát v dejinách rozvinula čínsku vlajku na odvrátenej strane Mesiaca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú