V boji proti globálnemu otepľovaniu môže ľudstvu pomôcť ďalšia netradičná metóda, ktorá spadá do kategórie solárneho geoinžinierstva, informuje portál Interesting Engineering. Vedci chcú použiť lunárny prach na to, aby čiastočne zablokovali slnečné žiarenie a pomohli tak udržať teplotu zemskej atmosféry na uzde.

Núdzové riešenie

Nad solárnym geoinžinierstvom vedci uvažujú už celé desaťročia a je možné ho, aspoň v teoretickej rovine, aplikovať hneď v niekoľkých formách. Kým v rámci samotnej planéty sa uvažuje nad blokovaním slnečného žiarenia kriedovým prachom vo vysokej vrstve atmosféry, vo vesmíre experti uvažujú napríklad nad tvorbou bublín na libračnom bode alebo, ako v tomto prípade, využívaním lunárneho prachu.

NASA

Ako najefektívnejšiu metódu v tomto prípade tím vedcov identifikoval vynášanie prachu priamo zo Zeme na libračný bod medzi Zemou a Slnkom, avšak našli aj menej nákladnú metódu. Prekonať zemskú gravitáciu je pomerne náročné a rakety spotrebujú obrovské množstvo paliva, aby sa dostali na nízku obežnú dráhu. Na druhej strane, na opustenie Mesiaca je potrebné oveľa menšie množstvo paliva, ktoré je navyše možné vyrobiť priamo na ňom.

Pomocou simulácií prišiel tím vedcov na to,  že môžu na libračný bod L1 vyniesť prach takým spôsobom, aby sa jeho mračno pohybovalo medzi Zemou a Slnkom a blokovalo tak časť slnečného žiarenia, vysvetľujú v štúdii zverejnenej v PLOS. Má to však jeden zásadný háčik, ktorý celé riešenie poriadne komplikuje a veľmi ho nedokážeme ovplyvniť.

Jeden megaprojekt za druhým

Vedci prišli s množstvom rôznych riešení globálneho otepľovania pre prípad, že sa skutočne nepodarí udržať emisie na uzde. Jedným z možných riešení je aj vynesenie gigantickej solárnej plachty to vesmíru, pričom by mala vážiť až 550 000 ton.

Je nutná neustála zásoba

Ak by bolo možné takéto mračno prachu na libračný bod dostať a nič ďalej neriešiť, akiste by šlo o jedno z najlepších riešení. Problémom však je, že existenciu takéhoto mračna ohrozuje solárny vietor a radiácia, ktoré ho môžu vychýliť z kurzu. Je tak potrebné neustále dodávať ďalší prach, čo z projektu robí dlhodobú misiu.

SpaceX

Podľa vedcov je neuveriteľné, že sú Zem, Mesiac a Slnko v takej konfigurácii, aby bolo možné túto metódu efektívne aplikovať. Napriek neustálej dodávke môže byť táto metóda relatívne lacná v prípade, že bude možné využiť opakovateľne použiteľné rakety s vysokou nosnosťou, ako je napríklad Starship s nákladnou kapacitou nad 100 ton.

Aj v tom najlepšom prípade ale pôjde o nesmierne nákladný projekt, ktorý bude navyše extrémne náročný na logistiku a aj z hľadiska bezpečnosti. Dobrou správou však je, že je pomocou technológií možné zvrátiť poškodenie našej planéty, ktoré bolo spôsobené inými technológiami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP