Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Facebook stále bojuje o nápravu reputácie po škandále so súkromnými dátami používateľov, no spoločnosť sa teraz bude musieť vysporiadať aj s ďalšou citeľnou stratou. Štruktúry najväčšej sociálnej siete totiž opúšťa dôležitá postava.

Svoje pôsobenie v spoločnosti sa totiž rozhodol ukončiť Jan Koum, spoluzakladateľ komunikačnej aplikácie WhatsApp a člen predstavenstva Facebooku. Koum to ohlásil v pondelok prostredníctvom svojho konta na najväčšej sociálnej sieti.

„Už je to takmer desať rokov, čo sme s Brianom (Actonom) založili WhatsApp a bola to úžasná cesta s niektorými z najlepších ľudí. Ale je čas, aby som pokračoval ďalej. Bolo mi cťou pracovať s tak neuveriteľne malým tímom a vidieť, ako môže vďaka bláznivému množstvu pozornosti vzniknúť aplikácia, ktorú používa toľko ľudí po celom svete, “ napísal Jan Koum na svojom profile.

Koum je teda jeden zo spoluzakladateľov aplikácie WhatsApp, ktorú v roku 2014 kúpil Facebook za takmer 19 miliárd dolárov. Ide doteraz o najväčší obchod spoločnosti vedenej Markom Zuckerbergom. Po tejto akvizícii ostal Koum, rodák z Kyjeva, pracovať na svojej pozícii a naďalej rozvíjal komunikačnú službu. Používateľská základňa WhatsApp dosiahla v decembri minulého roka už hranicu 1,5 miliardy denných aktívnych používateľov.

Reagoval aj Zuckerberg

Dôvod svojho odchodu Koum priamo nešpecifikoval. Portál The Washington Post ale tesne pred jeho vyhlásením priniesol informácie, že medzi ním a niektorými členmi Facebooku panovali rozpory ohľadom súkromia používateľov a používaného šifrovania dát. Koum údajne nesúhlasil s niektorými navrhovanými krokmi, ktoré by mohli viesť k oslabeniu práv a súkromia používateľov. Na príspevok, v ktorom oznámil svoj koniec reagoval aj Mark Zuckerberg:

Som vďačný za všetko, čo si spravil pre spájanie sveta, za všetko čo si ma naučil, aj ohľadom šifrovania a jeho schopnosti prevziať moc z centralizovaných systémov a dať ho späť do rúk ľudí. Tieto hodnoty budú vždy srdcom WhatsApp.

Jedna spoločná kontroverzia ohľadom práv používateľov sa udiala ešte v roku 2016. Facebook totiž po kúpení WhatsApp prisľúbil, že nezmení politiku ochrany osobných údajov. Neskôr ich však skutočne upravil, čo umožnilo zdieľanie niektorých informácií medzi aplikáciami. Za poskytnutie zavádzajúcich informácií pri uzatváraní obchodu však Európska únia, respektíve Európska komisia, pokutovala Facebook sumou 110 miliónov eur.

Facebook už dávnejšie opustil aj druhý spoluzakladateľ WhatsApp, Brian Acton. Ten sa v novembri minulého roku začal venovať organizácii Signal Foundation, ktorá podporuje vývoj šifrovanej komunikačnej aplikácie Signal. Acton dokonca vo februári po prevalení škandálu Facebooku a Cambridge Analytica dal svojím sledovateľom na Twitteri jasný odkaz, aby si zmazali konto na najväčšej sociálnej sieti sveta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú