Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mesto Yamato sa stalo prvou japonskou  samosprávou, ktorá sa pokúša zastaviť svojich obyvateľov v používaní smartfónov počas chôdze vo vonkajšom prostredí a na verejných miestach.

Portál Japan Times priniesol zaujímavé informácie z krajiny vychádzajúceho slnka. Vôbec prvé japonské mesto Yamato sa totižto odhodlalo zakázať používanie smartfónov počas chôdze vo vonkajšom prostredí a na verejných miestach.

Po schválení návrhu nariadenia mestského zhromaždenia v prefektúre Kanagawa toto pravidlo nadobudne účinnosť od 1. júla.

Porušenie zákazu nie je sankcionované

Za porušenie nariadenia nebudú udeľované žiadne pokuty voči tým, ktorí ho budú ignorovať. Mesto dúfa v to, že ľudia sami uznajú, že „smartfóny by sa mali používať, keď nie sú v pohybe.“ Podľa nariadenia by mali chodci zastaviť na mieste, kde nebudú brániť v premávke, ak budú chcieť používať svoje smartfóny vo verejných priestoroch.

Zobraziť celú galériu (1)
Pexels/Maksim Goncharenok

V januári mesto uskutočnilo štúdiu na dvoch lokáciách, kde pozorovalo spolu 6000 chodcov a zistilo, že 12 % z nich používa svoje smartfóny pri chôdzi.

Po prieskume bol návrh nariadenia predložený mestskému zastupiteľstvu 1. júna. Mesto tak dúfa, že týmto zvýši bezpečnosť na uliciach a hlavne ochráni chodcov používajúcich smartfóny počas chôdze od rôznych nehôd.

Nebezpečné používanie smartfónu počas chôdze dokazujú viaceré štúdie

Portál Independent tiež uviedol štúdiu, ktorá sa na chodcov používajúcich smartfóny počas chôdze zamerala ešte v roku 2014. Japonská telekomunikačná spoločnosť NTT Docomo vytvorila simuláciu, kde skúmala, či by 1500 účastníkov pozerajúcich do svojho smartfónu dokázalo prejsť rušný prechod pre chodcov Shibuya v Tokiu. Ukázalo sa, že 66 % z nich by tento prechod neprešlo bez incidentu.

Computer Simulation Of 1500 People Looking At Smartphones And Walking

Simulácia predpovedala, že v tomto prípade nastalo 446 kolízii, pričom 103 účastníkov padne na zem, zatiaľ čo 23 účastníkom padol smartfón z rúk. Iná kanadská štúdia z roku 2020 naopak ukazuje, že nehody a zranenia z nepozornosti sú čoraz častejšie hlavne pri používaní smartfónu počas chôdze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú