Elektromobily ešte stále nezískali dominantné postavenie na trhu, čo rozprúdilo diskusie o budúcnosti mobility. Napriek pokroku v technológiách, väčšina vodičov stále dáva prednosť spaľovákom. Rovnako to platí aj pre Európu, no nemecká Asociácia automobilového priemyslu (VDA) prišla s riešením, ako čeliť výzvam v oblasti ekologickej dopravy. V predloženom návrhu stojí, že klasické palivá nahradia obnoviteľné zdroje.

Prezidentka VDA Hildegard Müller upozorňuje na problém, že aj keby sa do roku 2030 podarilo predať 15 miliónov elektromobilov, na nemeckých cestách by stále zostalo asi 40 miliónov áut so spaľovacím motorom. To znamená, že elektromobily, akokoľvek budú v najbližších rokoch žiadané, nebudú stačiť na rýchle  a dostatočne efektívne zníženie emisií. Asociácia preto navrhuje nezamerať sa výlučne na podporu elektromobility, ale súčasne rozvíjať aj obnoviteľné palivá.

Obnoviteľné a syntetické palivá majú byť budúcnosť

Asociácia má vcelku ambiciózny cieľ. Do roku 2045 úplne nahradiť tradičné palivá obnoviteľnými zdrojmi. Jedným z návrhov je sprísnenie pravidiel pre čerpacie stanice, ktoré by museli ponúkať vyšší podiel obnoviteľných palív. To by prispelo k ich väčšej dostupnosti a uľahčilo by prechod na ekologickejšie možnosti pre bežných spotrebiteľov.

Či by to fungovali rovnako aj v praxi, je zatiaľ otázne. Na vzdory všetkému a či vôbec projekt uspeje, VDA plánuje masívne investície a do roku 2028 chce do výskumu v oblasti ochrany klímy vložiť až 280 miliárd eur. Cieľom je, aby Nemecko bolo do roku 2050 úplne závislé na obnoviteľných zdrojoch energie.

Asociácia tiež hovorí o syntetických palivách, ktoré sa vyrábajú odlišne od bežných fosílnych palív. Kľúčom je reakcia vodíka a oxidu uhličitého, pričom vodík sa získava elektrolýzou vody. Ak sa pri výrobe týchto palív využíva energia z obnoviteľných zdrojov, palivo sa stáva klimaticky neutrálnym.

Hoci syntetické palivá produkujú pri spaľovaní CO2, množstvo oxidu uhličitého je rovnaké, ako sa spotrebovalo pri ich výrobe. Výsledkom je teda uzavretý cyklus, ktorý neovplyvňuje klímu. Na druhej strane, výroba týchto palív je nákladná, čo sa bude na čerpacích staniciach odrážať v budúcnosti aj na ich vyššej cene v porovnaní s tradičnými palivami.

Nádej pre spaľováky

Nikto nemusí smútiť. Obnoviteľné palivá sú nádejou pre spaľovacie motory, pretože tie isté rovnaké motory zostanú v prevádzke aj vďaka nim. Môžu tak znížiť tlak na rýchly prechod na elektrické autá a poskytnúť alternatívu, ktorá je šetrná k životnému prostrediu.

Už teraz sa zdá byť jasné, že elektromobily nemusia byť jedinou alternatívou mobility budúcnosti. Pomôcť môžu vo veľkej miere a inovácie, ako sú obnoviteľné a syntetické palivá. Čas ukáže. Ak Nemecko a ďalšie krajiny zvládnu tento prechod, je jasné, akým smerom sa bude chcieť ľudstvo vydať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú