Na trhu sa nachádza veľmi silná konkurencia bánk, ktorá sa snaží bojovať o svojho klienta najrôznejšími spôsobmi. Okrem tradičných bánk máš však možnosť využívať služby aj rôznych zahraničných alternatív, ktoré sa snažia zaujať klientov predovšetkým bezplatnými službami. Sú však tieto služby plnohodnotnou náhradou klasickej banky s kamennou pobočkou?

Tradičné banky poskytujú okrem klasických služieb, ako je vedenie účtu, služby, ktoré podliehajú rôznym reguláciám a navyše sú pod dohľadom Národnej banky. Ide prevažne o poskytovanie spotrebných úverov, hypotekárnych úverov, či rôzne formy investovania. Tradičné banky disponujú sieťou kamenných pobočiek, nakoľko niektoré veci sa jednoducho musia riešiť osobne.

Okrem toho nájdeme mnoho ľudí, ktorí nedosahujú finančnú gramotnosť na potrebnej úrovni a tak potrebujú mať zabezpečený osobný kontakt s vyškoleným zamestnancom.  Navyše, existujú ľudia, ktorým je jednoducho pohodlnejšie riešiť svoje financie osobne, ako napríklad cez telefón, či internet.

Zobraziť celú galériu (6)
Tradičné banky disponujú hlavne sieťou kamenných pobočiek, no poskytujú aj úvery, či hypotéky, Pixabay

Pre ostatných, ktorí prechovávajú sympatie voči digitálnym bankám a novým technológiám sú k dispozícii rôzne zaujímavé alternatívy, ktoré využíva vďaka svojim výhodám aj mnoho cestovateľov. Najznámejšími sú rozhodne Revolut, N26, Monese bank, či 365.bank.

Najobľúbenejšia služba medzi cestovateľmi

Revolut pochádza z Veľkej Británie. Zaujímavosťou je, že aj napriek tomu, že disponuje bankovou licenciou, účet tak ako ho bežne poznáš si v ňom ešte nevytvoríš. V ponuke však je predplatená karta, ktorú si môžeš dobíjať. Čísla účtov čerpá Revolut od partnerských bánk, čo môže byť v určitých prípadoch obmedzujúce.

Základný balík získaš zdarma, výbery z bankomatov sú do 200 € mesačne taktiež zdarma. Ak prekročíš tento limit, tak potom platíš poplatok 2 % z vybranej sumy. Ďalšie balíky sú spoplatnené podľa obsahu služieb. Za Premium balík zaplatíš 7,99 € mesačne a za Metal 13,99 € mesačne. V Premium balíku máš viacero výhod ako je napríklad cestovné poistenie, výber z bankomatov do 400 € mesačne, či platbu v kryptomenách. Spomenúť treba aj takzvanú disposable virtuálnu platobnú kartu.

Tá funguje tak, že ihneď po zaplatení sa automaticky sama zničí a vytvorí sa ti nová s novým číslom. Takto je prakticky nemožné, aby tvoju kartu niekto zneužil. Prvé vydanie karty je tiež zdarma, no s Revolutom získaš aj svoju virtuálnu kartu, ktorú budeš mať vo svojej aplikácii. Aplikácia je prehľadná a jej veľkou výhodou je správa kariet, vďaka čomu budeš mať k dispozícii mnoho možností nastavení.

Pre zábudlivcov je veľkou výhodou možnosť vidieť svoj PIN, či CVC kód. Nakoľko je Revolut britský, tak aj tvoj IBAN a číslo účtu budú britské. Revolut však budeš môcť používať aj v prípade Brexitu.

Ak si založíš Revolut, tak k dispozícii budeš mať IBAN aj britské číslo účtu. Ako som už vyššie spomenul, tak Revolut obľubujú najmä cestovatelia. Je to aj z toho dôvodu, že veľmi silnou stránkou tejto služby je práca s rôznymi menami za výhodných podmienok.

V Revolut konte tak môžeš mať uložené rôzne meny a pri platení ich môžeš prepínať podľa toho v akej krajine sa aktuálne nachádzaš. Navyše na všetky platby dáva Revolut medzibankový kurz, ktorý je býva najvýhodnejší.

Banky ponúkajú svojim klientom aj rôzne formy poistenia. Revolut nie je výnimkou a preto máš možnosť využiť napríklad poistenie smartfónu, či cestovné poistenie. Milým bonusom je možnosť pripojiť ku každej platbe GIF, čo môže tvojmu kamarátovi alebo frajerke zlepšiť náladu.

Nevýhodou je zákaznícka podpora. Tá môže potrápiť hlavne ľudí, ktorí neovládajú cudzí jazyk. Ak potrebuješ riešiť problémy, ako je napríklad odblokovanie karty, priprav sa na to, že budeš potrebovať množstvo rôznych dokladov a výpisov.

N26 je najväčším konkurentom pre Revolut

N26 je nemecká banka, ktorá disponujúca bankovou licenciou. Vstupné overovanie prebieha kompletne cez videohovor a základné služby sú dostupné zdarma. Výbery z bankomatov sú spoplatnené sumou 2 €. 5 výberov mesačne máš však zdarma, pokiaľ sú v eurách. Ak sú v inej mene, tak poplatok predstavuje 1,7 % z vyberanej sumy. N26 ponúka podobne ako Revolut výhodné konverzné kurzy.

Pri posielaní peňazí N26 využíva službu Transferwise, vďaka čomu vieš ušetriť na výmennom kurze slušné peniaze. Svoju kartu Mastercard si dokáže manažovať priamo v prehľadnej aplikácii. Tá poskytuje dokonca aj kategorizáciu tvojich platieb, takže budeš mať prehľad o tom, kam putuje najviac tvojich výdavkov.

N26 ponúka aj možnosť uloženia tvojich peňazí do rôznych podúčtov alebo Spaces. Týmto spôsobom si vieš rozdeliť tvoje prostriedky na tie, ktoré sú určené na míňanie a na tie, ktoré si odložíš napríklad na dovolenku. Balík N26 You stojí 9,90 € mesačne a balík N26 Metal 16,90 € mesačne. V platených balíkoch nájdeš výbery zdarma všade vo svete vo všetkých menách, rôzne zľavy od partnerov, či poistenie od Allianz.

Zaujímavosťou je balík N26 Business, ktorý môžu využívať živnostníci. Základný balík je zdarma, pričom karta je vedená na fyzickú osobu, takže nemôže byť napísaná na firmu. Balík N26 Business You stojí 9,90 € mesačne a obsahuje naviac poistenie od Allianz a zrušenie poplatkov z bankomatov pri akejkoľvek mene.

Nevýhodou môže byť tak ako v prípade Revolutu jazyková bariéra pri riešení možných problémov.

Monese bank s českou aplikáciou

Anglická Monese bank má taktiež vo svojej ponuke balík zdarma. Výbery máš rovnako ako Revolut zdarma do výšky 200 € mesačne a za prekročenie platíš 2 % z vybranej sumy. Čo sa kurzov týka, tak Monese si účtuje za transfery a aj platby v iných menách poplatok 2 %.

Zobraziť celú galériu (6)
Printscreen/Monese bank

Pokiaľ si však zaplatíš balík Classic za približne 5,50 € mesačne, konverzný kurz môžeš mať ešte výhodnejší ako u konkurencie. Balík Classic ti navyše poskytuje výbery z bankomatu zdarma až do výšky 800 € mesačne. Balík Premium za 16,70 € obsahuje výbery zdarma do akejkoľvek výšky na celom svete a taktiež prevody v rôznych menách za najvýhodnejší konverzný kurz bez poplatkov a obmedzenej výšky.

Výhodou je aplikácia, ktorá je dostupná aj v českom jazyku, no podpora v češtine už dostupná nie je a tak sa v prípade problémov budeš musieť spoliehať na svoje alebo kamarátove jazykové znalosti.

Slovenská 365ka statočne konkuruje, no má ešte rezervy

Jedinou čistokrvnou online bankou na Slovensku je 365. bank. Za balík služieb k osobnému účtu neplatíš vôbec nič. Zdarma máš aj výbery vo všetkých bankomatoch Poštovej banky, nakoľko 365. bank je dcérskou spoločnosťou (odštepný závod) tejto banky a v niektorých veciach spolu úzko spolupracujú. Za každý výber z bankomatu inej banky je účtovaný poplatok vo výške 2,50 €.

Konverzný kurz je v 365. bank horší oproti svojej zahraničnej konkurencii hlavne vďaka tomu, že sa riadi rovnakými podmienkami ako Poštová banka. Čo sa poplatkov týka, tak okrem výberov z iných bankomatov platíš jedine za služby ako prevydanie platobnej karty, opätovné zaslanie PIN, či za potvrdenie o vedení účtu.

Zaujímavosťou je sporenie s názvom „Syslenie“. To funguje na základe zaokrúhľovania súm pri platbách platobnou kartou. Ak máš v obchode zaplatiť za tvoj nákup 9,30 €, tak uhrádzaná suma sa zaokrúhli na jedno celé euro nahor, takže na sumu 10 €. Rozdiel, ktorý je v tomto prípade 0,70 € ti automaticky putuje na tvoj šetriaci podúčet.

Na výber máš aj možnosť zvoliť si takzvaný Bezcentový účet. Tvoj zostatok na účte sa ti vždy zaokrúhli na celú sumu smerom nadol. Zostatok na účte preto budeš mať vždy len v celých eurách a zvyšné centy sa ti automaticky presunú na podúčet „Syslenie“. Úspory máš na tomto sporení úročené úrokom 3,65 % p. a..

Oproti konkurencii má 365. banka výhodu hlavne v tom, že v aplikácii poskytuje IBAN skener, Skener QR a čiarových kódov, či v komunikácii v slovenskom jazyku. Zaujímavosťou pri 365. banke je samotné prihlasovanie. Okrem klasického prihlásenia pomocou odtlačku prstov máš možnosť využívať aj zábavnú formu prihlásenia takzvaným PIE kódom.

Jednoducho si vyberieš štvormiestnu kombináciu rôznych „smajlíkov“, vďaka čomu sa vieš vždy rýchlo dostať do svojej aplikácie. Navyše zapamätanie „smajlíkov“ je oveľa jednoduchšie ako mať v pamäti ďalší z mnohých PIN kódov.

Okrem toho, že 365. banka slovenská, nahráva pre ňu aj fakt, že sa snaží komunikovať so svojimi zákazníkmi vtipnou formou, čo sa jej aj celkom darí. V každom prípade má oproti svojim zahraničným konkurentom ešte nedostatky na ktorých však určite bude pracovať.

Bonus: Curve ťa odbremení od všetkých bankových kariet

Curve je britský fintech startup, ktorý funguje inak ako vyššie spomínané banky. V praxi disponuješ jednou fyzickou kartou a mobilnou aplikáciou v ktorej si nastavuješ, ktorá tvoja banková karta je práve napojená na kartu Curve a z ktorej fyzicky platba reálne aj prebehne.

Curve karta je klasická bezkontaktná Mastercard s pekným dizajnom. Do aplikácie si nahráš všetky tvoje karty, ktoré vlastníš z bánk. Následne si v aplikácii prepínaš karty z ktorých sa ti má daná transakcia zúčtovať, no fyzicky platíš kartou Curve. Spomenúť však treba, že Curve nie je online banka. Nemáš tam vedený účet a nedržíš tam svoje peniaze. Ide o službu, ktorá združuje tvoje fyzické karty v jednu jedinú. Jednu kartu si zvolíš ako aktívnu a následne podľa potreby si medzi nimi prepínaš.

Základnú kartu Curve dostaneš k aplikácii zdarma. Navyše si môžeš zvoliť tri obchody, kde dostaneš 1 % cashback z každého nákupu. Na výber sú prevažne britské reťazce, no vybrať si môžeš aj z obchodov ako Lidl, DM Drogerie, Tesco, či portálu Booking.

Zaujímavou vychytávkou je rozhodne aj možnosť vrátiť sa späť v čase. Nevrátiš sa síce do čias minulých, no môže sa ti stať, že si zaplatil za nákup a peniaze sa ti strhnú z karty, z ktorej si nechcel. A práve toto Curve vyriešil tým, že transakcie mladšie ako 14 dní môžeš prehodiť medzi kartami, pričom táto služba je bez poplatku. Na karte, ktorú si k transakcii priradil nanovo sa čiastka okamžite zablokuje respektíve stiahne. Platba, ktorá už bola strhnutá sa ti vráti späť na pôvodnú kartu pri uzatvorení dňa.

Výbery z bankomatov sú zdarma do limitu 200 GBP (224 €). V eurách podľa aktuálneho kurzu. Pokiaľ limit presiahneš, tak platíš podobne ako pri iných službách 2 % z vybranej sumy. Curve je z hľadiska bezpečnosti na podobnej úrovni ako je Google Pay, Apple Pay, či Wallet. Na svojej stránke uvádzajú, že informácie o tebe a tvojich kartách sú šifrované a zabezpečené na vojenskej úrovni. V každom prípade však Curve poskytuje výhody, ktoré spomínané služby nemajú.

Vyskúšaj všetky a potom si vyber podľa seba

Nedá sa určiť jedna služba, ktorá je tá najlepšia. Každá ponúka niečo, čím je zaujímavá a čím si dokáže získať svoju časť klientov. Revolut zaujme predovšetkým výhodným kurzom a možnosťou využívať kryptomeny. N26 ti ponúka ukladať tvoje prostriedky do rôznych podúčtov podľa tvojich potrieb a taktiež podporuje kategorizáciu tvojich výdavkov.

Monese zaujme podobnými funkciami ako konkurencia, no predovšetkým hlavne vďaka českej aplikácii. 365. bank má výhodu v tom, že je slovenská, pričom ponúka aj zaujímavé sporenia, IBAN skener, či Skener QR a čiarových kódov.

Chuťovkou nakoniec, je služba Curve, ktorá síce nie je banka, no jej služba je natoľko dobrá, že sa ju rozhodne oplatí aspoň vyskúšať. Nakoľko majú všetky služby svoje základné balíky bez poplatku, určite nie je zlým riešením vyskúšať viacero služieb. Ty sám si potom na základe tvojich skúseností vyberieš tie, ktoré sa ti oplatí využívať a s ktorými si spokojný.

[supsystic-tables id=87]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú