Vedci už od roku 2007 úpenlivo sledujú záhadné rádiové signály mimozemského pôvodu, ktoré sa objavujú veľmi náhodne a zväčša trvajú iba niekoľko milisekúnd. Napriek tomu, že pôvod týchto signálov je stále neznámy, vedcom z inštitútu Maxa Plancka sa podarilo odhaliť určitú periodicitu tohto deja, informoval portál Futurism.

Astronómovia záhadné rádiové signály pomenovali ako rýchle rádiové záblesky, alebo tiež FRB (Fast Radio Burst). V rádioastronómii sú FRB chápané ako prechodný rádiový impulz s dĺžkou v rozmedzí od zlomku milisekundy do niekoľkých milisekúnd. Pri tomto milisekundovom deji sa uvoľňuje toľko energie, koľko vyprodukuje Slnko zhruba za 80 rokov.

Objavili pravidelne opakujúce sa FRB

Portál Sciencealert informoval, že vedcom sa začiatkom tohto roka podarilo zistiť, že jeden zo signálov s označením FRB 121102 sa opakuje v pravidelnom 157 dennom cykle. Tento cyklus celkovo pozostáva z dvoch fáz.

V prvej fáze, ktorá trvá približne 67 dní, je zdroj signálu „tichý“ a nevysiela žiadne FRB. V druhej fáze po uplynutí 67 dní nastáva fáza, kedy sa zdroj „prebudí“ a po dobu 90 dní vysiela rýchle rádiové záblesky. Všetky uvedené zistenia boli publikované na webe Arxiv. O ďalších FRB, ktoré majú 16-dňový cyklus, sme ťa informovali už vo februári v tomto článku.

Vedci tiež uviedli, že FRB 121102 objavené v roku 2012 sú doposiaľ najaktívnejším rýchlymi rádiovými zábleskmi. Keďže tieto FRB sa na rozdiel od iných pravidelne opakovali, vedci dokázali lokalizovať aj ich zdroj. Ten sa podľa všetkých dostupných informácií nachádza v trpasličej galaxii, ktorá obsahuje „iba“ niekoľko miliárd hviezd a je vzdialená približne 3 miliardy svetelných rokov.

Vedecký tím z inštitútu Maxa Plancka pozoroval FRB od septembra 2017 do júna 2020 prostredníctvom rádioteleskopu Effelsberg a počas tejto doby pozoroval celkovo 36 zábleskov.

FRB pozorne sledovali aj vedci z Číny

Okrem uvedeného vedeckého tímu pozorovali FRB 121102 aj astronómovia z Číny, ktorí svoje výsledky publikovali na webe Astronomerstelegram. Tí na základe vlastného pozorovania, ktoré trvalo približne 6 mesiacov a analýzou doterajších zistení (vrátane zistení vedcov z inštitútu Maxa Plancka) určili inú periodicitu deja. Podľa nich trvá jeden cyklus presne 156,1 dňa.

Čínski  vedci tiež oznámili, že 17. augusta zaznamenali pomocou observatória FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope) najmenej 12 zábleskov, čo indikuje, že cyklus je opäť v aktívnej fáze. Tá by sa však mala skončiť podľa ich výpočtov už onedlho – medzi 31. augustom a 9. septembrom.

FAST
Pinterest

Vedci tiež uviedli, že ak nedôjde k ukončeniu aktívnej fáze v tomto období, znamená to, že periodicita tohto deja nie je skutočná, alebo sa nejakým spôsobom vyvinula.

Mimo FRB 121102 vedci pozorovali tiež množstvo iných rýchlych rádiových zábleskov, ktoré sa však neopakovali, takže ich zdroj nebolo možné lokalizovať.

Napriek tomu, že zdroj FRB nebol doteraz potvrdený, vo vedeckej obci prevláda názor, že zdrojom sú magnetary. Toto tvrdenie podporujú aj nedávno zachytené FRB, ktoré pochádzali z magnetaru vzdialeného 30 000 svetelných rokov od našej planéty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú