Už viac ako sto rokov existuje v severnom Atlantiku zvláštna anomália, ktorá popiera celosvetové otepľovanie oceánov. Kým teploty morí lámu rekordy, neďaleko Grónska sa stále drží chladná „škvrna“, ktorá znepokojuje klimatológov aj oceánografov. Teraz konečne vieme, čo ju spôsobuje a odpoveď nie je práve upokojujúca.

Podľa nového výskumu vedcov z University of California v Riverside ide o dôsledok oslabovania jedného z najdôležitejších prúdení na Zemi. Ide o Atlantickú meridiotálnu cirkuláciu (AMOC), teda masívny systém prúdov poháňaný rozdielmi v teplote a slanosti vody zohráva kľúčovú úlohu pri regulovaní klímy v Európe, Severnej Amerike a dokonca aj v trópoch.

Vedci analyzovali viac ako storočie staré dáta o teplote a slanosti oceánu a zistili, že studená škvrna siaha až do hĺbky 3 000 metrov. Simulácie ukázali, že túto anomáliu dokáže vysvetliť len oslabenie AMOC.

topenie ľadovcov
Unsplash/Freepik (Úprava redakcie)

Cirkulácia funguje tak, že teplá a slaná voda z južných oblastí prúdi na sever, kde sa ochladzuje, stáva sa hustejšou a klesá ku dnu. Tým vytvára „dopravníkový pás“, ktorý pomáha miešať teploty medzi rovníkom a pólmi. No topiace sa ľadovce do tohto systému vnášajú obrovské množstvo sladkej vody, ktorá znižuje slanosť oceánu a narúša prirodzený proces potápania chladnej vody.

Dôsledky už vidíme. V oblasti okolo Grónska klesá slanosť, zatiaľ čo pri rovníku rastie. To spôsobuje, že oslabené prúdy už nedokážu premiešavať vodu tak efektívne. Výpočty ukazujú, že AMOC sa od roku 1900 do 2005 spomalila o viac ako 2 milióny kubických metrov vody za sekundu.

Toto spomalenie by mohlo v budúcnosti znamenať rozsiahle zmeny v počasí. Európa a Severná Amerika by mohli zažiť extrémnejšie zimy, zatiaľ čo trópy sa musia pripraviť na rozkolísané monzúnové obdobia. Ohrozené sú celé ekosystémy aj potravinová bezpečnosť.

Vedci varujú, že ak budú emisie skleníkových plynov ďalej stúpať, oslabovanie AMOC bude pokračovať a s ním aj narastajúce klimatické riziká. Studená škvrna v oceáne tak nie je len zvláštnosťou na mape, ale tichým signálom veľkej zmeny, ktorá sa už začala.

Čítajte viac z kategórie: Ekológia

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP