Bermudský trojuholník či egyptské pyramídy. Niektoré záhady ľudstva stále nedostali uspokojivé vysvetlenie, preto vedci neúnavne bádajú a snažia sa im prísť na koreň.

Najnovšie sa naskytla vynikajúca príležitosť ozrejmiť fascinujúcu a svetoznámu záhadu a navždy tak uzavrieť množstvo teórií. Na tému upozornil portál PopularMechanics.

Ovplyvnil jeho stavbu Mesiac?

Stonehenge je jedným z najzáhadnejších archeologických miest na svete. Nachádza sa v Anglicku a pozostáva z obrovských kameňov, z nich niektoré vážia aj viac ako 25 ton. Toto miesto je tajomné z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je aj usporiadanie obrovských kameňov, no práve táto záhada môže byť už čoskoro objasnená.

Povolané osoby z britskej kultúrnej „neziskovky“ English Heritage v spolupráci s odborníkmi z univerzít v Oxforde, Leicesteri a Bournemouthe a Kráľovskej astronomickej spoločnosti skúmajú teóriu týkajúcu sa potenciálneho vplyvu Mesiaca na usporiadanie Stonehenge. Jeho stavitelia sa totiž s veľkou pravdepodobnosťou sústredili práve na toto nebeské teleso.

Ľudstvo dostane definitívnu odpoveď už čoskoro. Práve počas tohtoročnej jari sa začal astronomický fenomén s názvom „Major lunar standstill“, ktorý potrvá až do polovice roka 2025. Vrchol udalosti nastane v januári 2025, kedy budú najsevernejšie a najjužnejšie polohy Mesiaca najďalej od seba pozdĺž horizontu.

Tento jav sa vyskytuje raz za 18,6 roka a spočíva v tom, že mesačná dráha sa nachádza vo svojej najextrémnejšej pozícií voči zemskému povrchu. Počas toho Mesiac vychádza a zapadá na severnejšom, repektíve južnejšom mieste pozdĺž obzoru.

Exploreglobe.net

Tento jav mohol mať v minulosti dôležitý vplyv na rôzne aspekty ako napríklad prílivové vlny alebo práve kultúrne aspekty u niektorých starších kultúr. Niektoré archeologické štúdie tvrdia, že napríklad starí Egypťania alebo Indiáni, mohli sledovať tento fenomén a prispôsobovať svoje kultúrne udalosti či stavby podľa toho, ako sa menila pozícia Mesiaca na oblohe počas tohto fenoménu.

Fascinujúce pozorovanie

Takýto jedinečný pohyb Mesiaca bolo možné pozorovať počas ranej fázy výstavby Stonehenge, čo potenciálne ovplyvnilo postavenie a účel stavby. Lunárny jav mohol byť dôvodom, prečo stavitelia umiestňovali kamene na určité miesta, a mohol priniesť nové svetlo na to, ako tiene ukazujú na pohrebiská.

„Na rozdiel od Slnka nie je sledovanie extrémov Mesiaca jednoduché, vyžaduje si špecifické načasovanie a poveternostné podmienky. Chceme pochopiť niečo z toho, aké to bolo zažiť tieto extrémne východy a západy Mesiaca a byť svedkami ich vizuálnych efektov na kameňoch (napríklad vzory svetla a tieňa), zvážiť moderné vplyvy, ako je doprava a stromy, a zdokumentovať to všetko prostredníctvom fotografie pre budúce štúdium,“ uviedla odborníčka Amanda Chadbum.

Vedci stále nevedia, ako sa kamene dostali na svoje súčasné miesto. Niektoré z nich – konkrétne modré kamene – pochádzali pravdepodobne z vrchov Preseli, ktoré sú vzdialené viac ako 240 kilometrov od miesta stavby. Predpokladá sa, že Stonehenge bol postavený asi pred 5 000 rokmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú