Slovensko sa dlhodobo trápi s veľmi nízkou účasťou na voľbách. Od roku 2002 sa nám nepodarilo prekonať hranicu 60 % zo všetkých oprávnených voličov. V predchádzajúcich prezidentských voľbách to bolo dokonca len 43,4 % v prvom kole. Lepšie na tom neboli ani posledné komunálne voľby v minulom roku, kedy volebná účasť dosiahla len 48,67 %.

Prevláda názor, že zlepšiť by sa to mohlo hlavne možnosťou voľby prostredníctvom internetu, nakoľko len v zahraničí žije približne 1,5 milióna Slovákov (podľa Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, údaj z roku 2018). To je obrovské množstvo potencionálnych voličov, z ktorých len veľmi málo je ochotných vrátiť sa domov len kvôli účasti na voľbách. Hlasovanie prostredníctvom internetu pritom v takom Estónsku funguje už niekoľko rokov.

Kým spočiatku oň nebol veľký záujem, dnes je situácia iná a túto možnosť využilo takmer 30 % oprávnených voličov. K tomu aby mohli voliť stačí mať elektronický občiansky preukaz a čítačku. Čiže veci, ktoré sú dostupné aj pre slovenského občana.

Svoju voľbu pritom občan môže zmeniť kedykoľvek, nakoľko sa ráta posledná zvolená možnosť pred ukončením hlasovania (volí sa niekoľko dní vopred). Týmto sa tak aj znižuje možnosť kupovania hlasov, pribúda však riziko napadnutia systému a zmanipulovania výsledkov. K tomu však zatiaľ nedošlo.

Dočkáme sa toho aj na Slovensku?

Samozrejme je tu aj nutnosť vytvorenia systému, ktorý by také hlasovanie umožňoval. Rádovo môžme hovoriť o miliónoch eur, no takýto typ volieb môže v konečnom dôsledku ušetriť až polovicu nákladov spojených s voľbami. Nehovoriac o tom, ak by voľby prebiehali výlučne týmto spôsobom. Ešte v roku 2014 sa pre Aktuality vyjadril vtedajší minister vnútra Róbert Kaliňá: „Slováci majú radi kamenné veci – kamenné obchody, kamenné klientské konzultačné centrá tomu sa aj zahraničné firmy museli prispôsobiť. Majú proste radi, keď idú hlasovať osobne.“ Argumentoval tiež vysokou počiatočnou investíciou a odvolával sa na Estónsko, kde v tú dobu predstavovalo využívanie služby približne 12 %.

MV SR

Odvtedy však prešlo takmer 5 rokov a situácia sa diametrálne odlišuje. Občianske preukazy, ktoré sú tu od decembra 2013 si vyžiadalo už viac ako 2 milióny ľudí. Preto sme sa opýtali priamo Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, či zavedenie tejto možnosti neprehodnotili a aký k tomu majú v súčasnosti postoj.

„Napriek skutočnosti, že niektoré politické strany mali vo svojom programovom vyhlásení v minulosti zavedenie voľby cez internet, zatiaľ sa táto téma nedostala z roviny politických deklarácií do roviny technického a praktického overovania možnosti takéhoto hlasovania v Slovenskej republike.

Správne vo svojej otázke uvádzate, že existujú na základe aj poznatkov iných ekonomicky a technicky vyspelých krajín pochybnosti o možnosti zachovania tajnosti a priamosti hlasovania. Toto sú práve dôvody, pre ktoré bola možnosť takéhoto hlasovania vo viacerých krajinách zrušená (Nemecko, Holandsko, Nórsko, Veľká Británia a pod.) Na základe vyššie uvedených skutočností zatiaľ zavedenie elektronického hlasovania na Slovensku ministerstvo vnútra neplánuje“ – uviedla kpt. JUDr. Petra Friese z Tlačového odboru kancelárie Ministerstva vnútra SR.

Voľba cez internet tak na Slovensku v najbližšej dobe stále nebude reálna, pričom tým najväčším problémom ktorý tomu bráni je obava z bezpečnosti. Je však táto obava opodstatnená? Oslovili sme preto aj slovenskú firmu ESET, ktorá je známa hlavne z oblasti vývoja bezpečnostného softvéru a opýtali sa na ich názor, predovšetkým z toho bezpečnostného hľadiska.

„Vo všeobecnosti máme však k elektronickému sčítavaniu hlasov negatívnejší postoj. Voľby sú príliš dôležitou súčasťou demokratického fungovania krajiny na to, aby sa sčítavanie hlasov spoliehalo výhradne na technológie. Prípady bezpečnostných dier v sčítavacích zariadeniach z volebných miestnosti v Brazílii, Argentíne, Nemecku a na Floride ukázali, že tieto zariadenia môžu mat bezpečnostné chyby, ktoré môžu byť zneužité“. – uviedla Zuzana Hošalová z ESETU.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú