Juhokórejská spoločnosť Hyundai Rotem predstavila koncept nového tanku budúcnosti. Vozidlo s označením K3 má byť prvým tankom na svete, ktorý využíva vodíkové palivové články ako hlavný zdroj pohonu. Kombinuje extrémne tichý chod, nízky tepelný odtlačok a pokročilú výzbroj, čím podľa juhokórejskej Agentúry pre obranný vývoj nastavuje nový štandard pre bojovú techniku v podmienkach modernej vojny. Na tému upozornil portál Interesting Engineering.

Vodíkový pohon ako výhoda v utajení

Palivové články produkujú elektrickú energiu z vodíka bez spaľovania, čo znamená, že tank sa môže pohybovať bez typického hluku naftového motora a s minimálnym tepelným žiarením. Práve to z neho robí ideálne vozidlo pre misie, kde je potrebné zachovať maximálnu nenápadnosť.

Hyundai Rotem tvrdí, že systém bol vyvinutý tak, aby mal čo najnižšiu zistiteľnosť voči infračerveným senzorom a zvukovej detekcii, čo v praxi znamená vyššiu šancu prežiť aj v prostredí, kde je bojový priestor plne monitorovaný modernými sledovacími systémami.

Tank na vodík K3
Hyundai-Rotem

Bez posádky na veži a s umelou inteligenciou

Tank je vybavený 130 mm kanónom, ktorý je umiestnený na bezposádkovej veži. Všetka palebná kontrola prebieha automatizovane, za pomoci senzorov a systémov umelej inteligencie. Podľa výrobcu systém dokáže identifikovať cieľ, sledovať ho a rozhodnúť o paľbe bez zásahu človeka.

Zároveň je tank schopný koordinovať sa v tzv. sieťovo prepojenej taktike, čo znamená, že komunikuje s ostatnými jednotkami v reálnom čase a zdieľa údaje o cieľoch a hrozbách.

Posádku tanku tvorí trojčlenný tím, ktorý je umiestnený v samostatnej pancierovanej kapsule v korbe. Tento koncept, podobný izraelskému tanku Merkava, zvyšuje bezpečnosť osádky v prípade zásahu. Munícia je uskladnená oddelene, čo znižuje riziko výbuchu pri priamom zásahu.

Výzbroj tanku dopĺňa aj diaľkovo ovládaná zbraňová stanica s možnosťou osadenia rôznych typov kalibrov od 12,7 do 30 mm a taktiež integrované systémy protivzdušnej obrany s dosahom do 8 kilometrov.

Ochrana proti dronom a útokom zhora

K3 má byť vybavený kompletným balíkom aktívnej ochrany, vrátane rušičov infračerveného žiarenia, systémov na likvidáciu útočných dronov, ako aj radarových a laserových senzorov na sledovanie okolia. Tank dokáže tieto systémy automaticky vyhodnocovať a reagovať na hrozby ešte pred fyzickým kontaktom.

Výrobca hovorí aj o možnosti nasadenia taktických prieskumných dronov, ktoré by mohli byť vypúšťané priamo z vozidla a slúžiť na monitorovanie okolia alebo označovanie cieľov.

Tank vodík K3
Hyundai-Rotem

Tichá ofenzíva s minimálnymi emisiami

Použitie vodíka ako paliva prináša aj výhody z pohľadu logistiky a životného prostredia. Na rozdiel od klasického dieselového motora má palivový článok menej pohyblivých častí, neprodukuje výfukové plyny a generuje len vodnú paru. To znižuje emisie, ale aj nároky na údržbu a hlučnosť pri prevádzke.

Ako pripomína Interesting Engineering, nasadenie takýchto tankov by mohlo byť pre armády výhodou v situáciách, kde je potrebné dlhodobo operovať v nepriateľskom území s minimálnou logistickou podporou.

Hoci je K3 zatiaľ len koncept, juhokórejská armáda už začala s jeho testovaním a zvažuje aj vývoj sériovej verzie. Prvé reálne nasadenie by sa mohlo uskutočniť po roku 2030. Projekt zároveň ukazuje smer, ktorým by sa mohli uberať moderné ozbrojené sily – dôraz na tichý pohyb, autonómiu, zníženú zistiteľnosť a ekologickejšie formy energie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP