V marci sme ťa informovali o tom, že zomrel 57-ročný David Bennet z USA. Bol prvým človekom na svete, ktorému transplantovali srdce z geneticky modifikovaného prasaťa. Najnovšie správy naznačujú, že za jeho smrťou bolo viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Na tému upozornil portál IFLScience.

Transplantácia srdca

Celá transplantácia srdca prebehla v januári 2022 a trvala osem hodín. Pár dní po operácií sa operovaný muž cítil v dobrej kondícii. Aj napriek tomu, že podobný zákrok pôsobí absurdne, spomínaná transplantácia bola považovaná za poslednú nádej na záchranu života.

V marci potom svet obletela správa, že pán Bennet zomrel. Lekári presnú príčinu smrti neuviedli, zmienili sa však, že jeho stav sa začal zhoršovať už niekoľko dní pred smrťou.

Podľa dostupných informácií boli z jeho smrti šokovaní aj jeho lekári, pretože v čase úmrtia nedokázali určiť žiadnu zjavnú príčinu. Ako píše portál ABCNews, teraz sa potvrdili tie najhoršie obavy.

Prenos patogénov

Hlavnou obavou pri transplantáciách zo zvierat na človeka je riziko, že môže dôjsť k prenosu nových druhov infekcií na ľudí. Samozrejme, neustále prebieha vývoj nových a sofistikovanejších testov, ktoré by mali zabezpečiť, že žiadne druhy vírusov sa v transplantovaných orgánoch nebudú nachádzať.

Bohužiaľ, srdce použité pri tejto transplantácii bolo, podľa nových zistení, infikované prasacím cytomegalovírusom vírusom (vírus zo skupiny herpes vírusov) Vzhľadom na to, že prasa, z ktorého bolo srdce použité, prešlo mnohými testami, ide o veľký šok.

Jeremytitus/Pixabay

Spoločnosť Revivicor, ktorá toto geneticky modifikované prasa lekárom poskytla, celú situáciu zatiaľ odmieta komentovať.

Hoci lekári sami nevedia určiť, či by pán Bennett dokázal prežiť v prípade, že by srdce nebolo infikované týmto vírusom, je isté, že mu infekcia v tejto situácii nepomohla. Podľa lekárov, ktorí sa zaoberali príčinou smrti, sa pacientov stav začal postupne zhoršovať, takže podstúpil celú sériu testov a bolo mu poskytnuté množstvo antibiotík a antivirotík. Tiež podstúpil liečbu na posilnenie imunity.

Jedného dňa však transplantované srdce opuchlo, naplnilo sa tekutinou a prestalo tĺcť. Jedinou pozitívnou správou, ak to tak vôbec môžeme nazvať, je podľa lekárov to, že ak smrť pána Bennetta zapríčinil tento vírus, potom v budúcnosti takýmto omylom môžeme predísť presnejším a lepším testovaním.

Isté však je, že srdce bolo infikované vírusom a spôsob smrti nie je typickou reakciou na odmietnutie orgánu. Aktuálne prebieha ďalšie vyšetrovanie, takže prípad zatiaľ nie je uzavretý.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP