Nepozorní chodci, venujúci sa viac svojmu smartfónu než situácii okolo nich ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. S týmto problémom sa rozhodli bojovať v USA. V meste Honolulu na Havaji môžu odteraz dostať chodci pokutu za používanie smartfónu pri prechádzaní cez cestu. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Nové nariadenie platí už od včera – 25. októbra – pričom miestna administratíva schválila navrhovanú zmenu v júli. Chodci tak môžu byť odteraz pokutovaní sumou 15 až 99 dolárov (13 až 84 eur), a to v závislosti od toho, koľko sa takýchto priestupkov už dopustili. Pokiaľ pôjde o ich prvý prípad, uplatní sa nižšia sadzba, pri treťom prečine však už môžu príslušníci polície udeľovať pokuty v hornej hranici tarify.

Súčasťou zákazu sú okrem smartfónov aj ďalšie podobné zariadenia, ako napríklad prenosné konzoly pre videohry, laptopy či digitálne fotoaparáty. Legislatíva sa teda sústredí najmä na aktivity, ako četovanie, čítanie, hranie či skrolovanie nástenky na Facebooku. Chodci môžu naďalej počas prechádzania vozovky telefonovať či vytáčať čísla záchranných zložiek. Cieľ takéhoto opatrenia je jasný – predstavitelia mesta chcú zabrániť, respektíve znížiť počet nehôd, ktorých príčinou je nepozornosť chodcov.

S problémom bojujú aj inde

Honolulu je pravdepodobne prvým mestom, ktoré zaviedlo podobné nariadenie, no s rovnakým problémom sa zaoberajú aj v iných kútoch sveta. V holandskom meste Bodegraven-Reeuwijk, v nemeckom Augsburgu či v poľských Katoviciach napríklad nainštalovali špeciálne semafory. Tie signalizujú možnosť prechodu cesty aj na chodník, tak aby si značenie všimli aj chodci s upriameným pohľadom nadol.

V čínskom meste Chongqing ešte v roku 2014 rozdelili chodníky na dve časti. Jedna z nich slúžila pre tých, ktorí počas chôdze používali smartfón a druhá časť bola určená chodcom bez telefónov. V Honolulu teda skúšajú ďalšiu možnosť, či bude toto riešenie úspešné ukáže až čas.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
100%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]