Zatiaľ čo väčšina kancelárskych prác sa v aktuálnej situácii orientuje na prácu z domova, existujú zamestnania, ktoré takýmto benefitom už zo samotnej podstaty práce fungovať nemôžu. Operátori riadiaci rover Curiosity však patria do prvej skupiny zamestnancov a na oficiálnej stránke NASA ukazujú, ako prebieha prieskum Marsu z domova.

Operačný tím vozidla Curiosity prvýkrát vzdialene pracoval 20. marca, kedy nikto z nich ani len nevstúpil do areálu Jet Propulsion Laboratory v Južnej Kalifornii, kde je alokované ich hlavné sídlo.

Išlo tak o prvú na diaľku riadenú misiu, počas ktorej sa o dva dni od odoslania príkazov roveru potvrdili pozitívne výsledky, kde cieľom bolo zozbierať kameninové vzorky v lokalite Edinburgh.

„Ide o klasický učebnicový príklad fungovania NASA. Sme postavení pred problém a zisťujeme, ako ho vyriešiť,“ tvrdí člen tímu

Prípravy na kompletne vzdialené riadenie operácií tím plánoval niekoľko týždňov, počas ktorých sa zamestnancom všetky potrebné nástroje ako monitory, headsety a ďalšie vybavenie premiestnili domov. Samozrejme, nie všetko vybavenie z JPL bolo možné preniesť na iné lokality.

kampan zadarmo od startitup

Vzorky získavané z Marsu sú prerátavané do 3D modelov, ktoré tím následne pozoruje skrz špeciálne okuliare. Pomocou toho môžu následne rozhodovať, kde budú vozidlo Curiosity smerovať, respektíve ako ďaleko ešte môžu operovať s robotickou rukou.

Tieto špeciálne okuliare však vyžadujú extrémny výkon, dosiahnuteľný len počítačmi v JPL, ktoré sú prerobené herné počítače na tieto účely. Aby však tím mohol riadiť misiu z domova, prešli na tradičnejšie modročervené 3D okuliare, ktoré rozhodne nie sú tak pohlcujúce alebo pohodlné ako tie v JPL, no svoj účel splnia viac než dobre.

Tím výskumníkov k vykonávaniu svojej práce potrebuje disponovať aj tímom vedcov, ktorí sú za bežných podmienok v rovnakej miestnosti s nimi, keďže vykonávanie aj tých najjednoduchších príkazov roveru zahŕňa v sebe prácu viac ako 20 ľudí.

Nenechaj si ujsť
Astronómovia objavili hviezdu, ktorá obieha okolo čiernej diery nezvyčajnou dráhou. Potvrdzuje teóriu Einsteina

Tu prichádzajú na rad nekonečné rady videohovorov a podľa slov člena tímu, sledovanie štyroch videokonferencií naraz je tu na dennom poriadku. Členovia tímu tvrdia, že rozhodne nejde o najpohodlnejšie riadenie ich každodenných úloh, no na novú rutinu si zvykli a tešia sa z toho, že môžu aj naďalej pokračovať v objavovaní Marsu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú