Xiaomi sa v minulom roku poriadne činilo a prinieslo nám mnoho skvelých modelov či už nižšej, strednej alebo prémiovej triedy. Tento rok sa však dočkáme ďalších skvelých noviniek. Prvou zo segmentu vlajkových lodí bude očakávaný model Xiaomi Mi6, o ktorom sa tak dlho hovorí.

Čínska spoločnosť Xiaomi rozhodne veľmi dobre vie, ako vyrobiť smartfón s prémiovou výbavou, krásnym dizajnom a za skvelú cenu. Dôkazom toho je aj minuloročný model Mi5, ktorý bude už o niekoľko hodín nahradený svojím nástupcom. Po viac ako roku prichádza čas na príchod novej Mi6-ky. Od Xiaomi sa očakáva, že aj tento model znova vybaví špičkovým hardvérom, ktorý bude zabalený v jedinečnom dizajne. Ako je už pri tejto spoločnosti zvykom, tak aj Xiaomi Mi6 zrejme príde s veľmi atraktívnou cenou, vďaka ktorej bude ďalším predajným hitom výrobcu. Poďme sa však pozrieť na súhrn doteraz známych informácií o tejto očakávanej novinke.

Dizajn

Doteraz sme mali možnosť vidieť niekoľko uniknutých reálnych fotografií a náčrtov údajného dizajnu Xiaomi Mi6. Podľa známych správ sa predpokladá, že nová Mi6-ka bude dostupná v dvoch verziách. Tá základná prinesie displej s FullHD rozlíšením a prémiová verzia dostane QuadHD rozlíšenie obrazovky. Z minulého roka je známe, že Xiaomi vyrobilo rôzne verzie modelu Mi5 z rozdielnych materiálov. Z toho dôvodu môže byť Xiaomi Mi6 v základnej výbave vyrobené z kombinácie kovu a skla.

zdroj fotografie: Xiaomi

Kúpiť Xiaomi Mi5 64 GB za najnižšiu cenu

Prémiová verzia by tak mala prísť s keramickou konštrukciou, ako tomu bolo aj pri najvyššej verzii modelu Mi5. Na jeseň roku 2016 začalo Xiaomi revolúciu v segmente smartfónov s modelom Mi MIX. Ten priniesol takmer bezrámikový displej a dá sa očakávať, že aj pri nadchádzajúcom modeli Mi6 sa rámiky okolo displeja výrazne zmenšia. Taktiež by mal byť v novinke nahradený klasický snímač odtlačkov prstov za nový s ultrazvukovou technológiou. Otázkou však je, či snímač bude stále umiestnený pod obrazovkou, alebo ho kvôli jej veľkosti výrobca presunie na zadnú stranu.

Nenechaj si ujsť
Takto má vyzerať očakávaná čínska vlajková loď Xiaomi Mi6!

Displej

Základná verzia nového Xiaomi Mi6 zrejme dostane displej s FullHD rozlíšením a prémiová verzia príde s QHD rozlíšením. Obe verzie by mali dostať obrazovku s uhlopriečkou 5,15″. Veľkostne sa tak Mi6-ka bude podobať predchodcovi. Najnovšie správy tiež hovoria o použití snímača očnej dúhovky, keďže Xiaomi má do svojej vlajkovej lode implentovať rovnaké zabezpečenie ako Samsung do Galaxy S8. Snímač sa má nachádzať v časti nad displejom. Okrem klasickej Mi6 by sme sa ale mohli dočkať aj verzie s prívlastkom Plus, ktorá má byť vybavená väčším 5,7-palcovým displejom.

zdroj fotografie: Techmiao

Hardvér

Určite si už počul o monopole Samsungu v spojitosti s dodávkami procesorov Qualcomm Snapdragon 835. Práve Samsung sa stará o výrobu týchto čipsetov, ktoré ako prvý použil v nedávno predstavenom Galaxy S8. Prvú várku procesorov si rezervoval celú pre seba a ostatným výrobcom tak neostalo nič iné, len vymyslieť náhradné riešenie alebo čakať. Xiaomi zvolilo tú lepšiu cestu a počkalo. Mi6-ka tak príde síce s menším oneskorením, no v jej vnútri by sa mal udomácniť spomínaný najvýkonnejší mobilný čipset súčasnosti.


zdroj fotografie: Xiaomi

Qualcomm Snapdragon 835 obsahuje osem Kryo 280 jadier s maximálnym taktom 2,45 GHz. Spolu s novým čipsetom prichádza aj vylepšený grafický akcelerátor Adreno 540. Obrovskou výhodou nového čipsetu je jeho doposiaľ najmodernejší 10 nm výrobný proces. Vďaka tomuto dokáže procesor vyprodukovať vysoký výkon aj za nízkej energetickej spotreby. Operačná pamäť RAM bude v novej Mi6-ke dostupná v dvoch veľkostiach. Klasický model Xiaomi Mi6 by mal dostať 4 GB RAM pamäť v kombinácii so 64/128 GB vnútorným úložiskom, zatiaľ čo Mi6 Plus bude podľa dostupných informácií dostupné aj vo verzii so 6 GB RAM a masívnou 256 GB pamäťou.

Fotoaparát

Len nedávno uniknuté fotografie naznačujú, že Xiaomi Mi6 príde s duálnym fotoaparátom, ktorý sa teraz stáva veľkým trendom vlajkových lodí. Zatiaľ nie je presne známe, o aké fotoaparáty pôjde, no Xiaomi by mohlo staviť na snímače Sony IMX386. Tento bol minulý roku použitý v smartfónoch Meizu MX6 a Meizu Pro 6 Plus, kde sa potvrdilo, že ide o pomerne kvalitný snímač. Otázne však je, ako dobre ho dokáže spracovať Xiaomi vo svojej Mi6-ke. Jedná sa o snímač s veľkosťou 1/2,9″, rozlíšením 12 MPx a veľkými 1,25 µm pixelmi. S ním si môže novinka viesť pomerne dobre aj v nočných podmienkach.

zdroj fotografie: Weibo

Predná strana zariadenia dostane snímač selfie fotoaparátu Sony IMX268 s rozlíšením až 8 MPx a clonou f/2.0. Takáto kombinácia by mala uspokojiť všetkých milovníkov selfie fotiek. Potenciál oboch fotoaparátov sa však reálne ukáže až po predstavení Mi6-ky.

Operačný systém

Ako je u Xiaomi zvykom, aj nový model Mi6 prinesie toľko vychvaľovanú nadstavbu MIUI. Jedná sa o jednu z najlepších a najobľúbenejších nadstavieb v segmente Android smartfónov, ktorú dokázalo Xiaomi spracovať na výbornú. Je takmer isté, že operačným systémom v novej Mi6-ke už nebude aktuálne najpoužívanejší Android 6.0 Marshmallow a výrobca siahne po novej verzii Android 7.0 Nougat. S touto verziou by mala prísť aj podpora pre systém virtuálnej reality Google Daydream. S príchodom Mi6-ky by sme sa mohli dočkať aj grandiózneho predstavenia deviatej generácie MIUI nadstavby.

zdroj fotografie: Vlastné

Cena a dátum predstavenia

Žiaľ, oficiálna cena nového Xiaomi Mi6 ešte nie je známa, no veľmi reálne ceny po internete už kolujú. Základná verzia novej Mi6-ky by sa mohla začať predávať za 300 €. Čo sa týka vyššej verzie, jej cena by nemala prekročiť hranicu 350 €, kým Mi6 Plus bude začínať na 370 €.

Model Pamäť Cena
Xiaomi Mi6 4 GB RAM / 64 GB ROM 300 €
4 GB RAM / 128 GB ROM 355 €
Xiaomi Mi6 Plus 6 GB RAM / 64 GB ROM 370 €
6 GB RAM / 128 GB ROM 420 €
6 GB RAM / 256 GB ROM 505 €

Predošlé správy o predstavení Xiaomi Mi6 v apríli sa potvrdili. Xiaomi totižto len nedávno oznámilo, že svoju tohtoročnú vlajkovú loď predstaví presne 19. apríla, čo je už o necelých 48 hodín. V redakcii sme už veľmi zvedaví, čím Xiaomi, prezývané aj ako „čínsky Apple“, šokuje celý technologický svet.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP