Včera ubehlo už 22 rokov, odkedy sa legendárny Windows 95 prvýkrát objavil na trhu. 95-ka má pre Microsoft a samotných používateľov o to väčší význam, že položila základy pre dnešné verzie Windowsu. 

Poďme si teda trochu zaspomínať na časy, ktoré navždy poznačili vývoj operačného systému od amerického giganta.

Kampaň, aká sa dnes len tak nevidí

Uvedenie Windowsu 95 na trh bola naozaj veľká udalosť. Sprevádzala ju totiž masívna marketingová kampaň, ktorá prekvitala úplne všade — vonku na reklamných plochách, v televízii, rádiu či novinách. Tí pamätnejší si určite spomínajú aj na skladbu Start Me Up od The Rolling Stones, ktorá sa stala symbolom celej kampane. Microsoft vtedy skupine zaplatil až tri milióny dolárov, aby ju mohol použiť.

Operačný systém zažil nielen vďaka rozsiahlej kampani mimoriadny komerčný úspech. Už počas prvého roka sa totiž predalo viac než 40 miliónov kópií. A to všetko len prostredníctvom kamenných predajní alebo telefónu, žiadne nákupy cez internet vtedy neexistovali.

Nenechaj si ujsť
Takmer každý ho nenávidí, no aj napriek tomu je tu s nami už 22 rokov. Internet Explorer oslavuje
Lákal na grafické prostredie

95-ka nasledovala po Windowse 3.11 a voči nemu bola výrazným krokom vpred. Najväčšou zmenou bolo úplne nové grafické prostredie, ktoré definitívne pochovalo MS-DOS. Pre používateľov bolo veľmi prínosné aj tlačidlo Štart, na ktoré dodnes nedajú dopustiť. Nechýbal ani prechod na 32-bitovú architektúru a neskôr pribudla aj podpora formátu FAT32, rozhranie DirectX, USB či akceleračná technológia procesora MMX. 95-ka zažila aj Internet Explorer, no ten spočiatku museli používatelia kúpiť a doinštalovať. Po približne pol roku si ho už mohol nainštalovať každý zadarmo.

Niektorí ho používajú dodnes

Aj keď je tento operačný systém starý už 22 rokov a jeho používanie sa neodporúča, stále sa nájde niekoľko jedincov, ktorí sa ho nechcú zbaviť. V súčasnosti vraj existuje sedem zariadení, ktoré sa dajú sprístupniť z vonkajšieho internetu. Všetky z nich sa pritom nachádzajú na Taiwane. Určite ale existuje viac ľudí, ktorí používajú Windows 95 a vystavujú sa tým riziku. Podpora tohto OS bola ukončená v decembri 2001 a Microsoft v ňom zanechal stovky, ak nie tisícky neopravených bezpečnostných dier.

Vo videu, ktoré sprevádza používaním 95-ky, si zahrali Jennifer Aniston a Matthew Perry

Pokiaľ by si si chcel na tento nostalgický Windows zaspomínať aj ty, môžeš tak spraviť napríklad cez túto stránku, ktorá dokáže emulovať Windows 95 priamo vo webovom prehliadači. Na záver nám ostáva dodať už len jedno — Všetko najlepšie, Windows 95!

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom