Teraz čítate
Takmer každý ho nenávidí, no aj napriek tomu je tu s nami už 22 rokov. Internet Explorer oslavuje

Webové prehliadače zažívali obrovský rozmach po rozšírení internetu v 90-tych rokoch minulého storočia. Microsoft si túto príležitosť nemohol nechať ujsť a vytvoril tak svoj vlastný internetový prehliadač. Internet Explorer je s používateľmi už 22 rokov, počas ktorých zažil rôzne obdobia slávy, ale aj výsmechu. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Prvé vydanie tohto legendárneho prehliadača prišlo na svet v roku 1995 spolu s plateným balíkom „Microsoft Plus!“ k operačnému systému Windows 95. Základy však nepochádzali priamo z dielne Microsoftu, pretože ten sa inšpiroval u spoločnosti Spyglass, ktorá mala v tej dobe na starosť prehliadač Mosaic.

Počiatočný úspech

Neskôr bol Internet Explorer dostupný zadarmo vo verzii Windowsu 95 OSR 1. Tvorca jeho základov, Spyglass, tak prišiel o značnú sumu peňazí, za čo sa so spoločnosťou z Redmontu stretli na súde. Tá jej následne musela vyplatiť sumu 8 miliónov dolárov ako odškodné.

zdroj fotografie: socialtechz.wordpress.com

Ani po tomto malom probléme to s vývojom Microsoft nevzdával a jeho prehliadač sa stával postupne čoraz používanejší. Operačný systém od Microsoftu naberal rýchlym tempom na popularite, čím sa jeho internetový prehliadač neskôr rozšíril aj na platformy Mac OS, OS/2 a Solaris. Vďaka integrácii do ďalších systémov sa Internet Explorer stal svetovou jednotkou a získal až 95 % podielu na trhu.

Predčila ho konkurencia

Vývoj tohto kontroverzného prehliadača pomaly začínal stagnovať a predbiehali ho konkurenti ako Mozilla Firefox, Opera či Safari. Kvôli nedostatočnej snahe prinášať do Internetu Exploreru stále najnovšie štandardy si z neho postupne začali používatelia uťahovať. Vtipov či moderných „meme“ obrázkov sa doteraz vytvorilo viac než dosť, a tak tento prehliadač časom strácal svoju reputáciu.

zdroj fotografie: Funnyjunk

Nenechaj si ujsť
Google zaplatí Applu miliardy za to, aby mohol ostať ako predvolený vyhľadávač na iOS

K miernemu zlepšeniu došlo pri vydaní 7. verzie vo Viste. Do siedmeho Explorera pribudli nové funkcie, zlepšila sa bezpečnosť, Microsoft odstránil posledné zvyšky kódu od Spyglassu a prišlo aj na prehliadanie v kartách. Čoskoro ho však vážne ohrozil Chrome od Google. Tomu netrvalo príliš dlho, aby svojho konkurenta z Redmontu predbehol.

zdroj fotografie: Austin Evans/YouTube

Reakciou Microsoftu na tento prepracovaný prehliadač bola 8. verzia, ktorá taktiež dostala isté vylepšenia, no krátko po vydaní sa začala s prácami na ďalšom nástupcovi. K definitívnej porážke došlo pred 5 rokmi, keď Google Chrome získal väčší podiel na trhu. V minulom roku dokonca začal tento výtvor Microsoftu zaostávať aj za Firefoxom.

Internet Explorer je odsúdený na zánik

Spoločnosť Billa Gatesa si príliš nepolepšila ani v roku 2013, kedy bola predstavená posledná verzia. Napriek viacerým vylepšeniam a aktualizáciám, ktoré trvajú až dodnes sa táto známa legenda uberá na „odpočinok“, kam ho posiela aj jeho nový nástupca Microsoft Edge. Aj keď je tento nový pokus Microsoftu o vytvorenie dobrého prehliadača pozoruhodný, jeho predchodca má predsa len stále väčšie zastúpenie.

zdroj fotografie: Screenshot/Windows/YouTube

Nenechaj si ujsť
Minútu ticha pre tento moment: Adobe definitívne ukončí podporu pre Flash Player v roku 2020

V celosvetovom rebríčku mu patrí podiel 8,66 %, pričom v Európe je zastúpenie na úrovni 9,07 %. Spopularizovanie mobilných prehliadačov pre smartfóny a podobné zariadenia však zapríčinilo, že Internet Explorer začal dokonca zaostávať aj za nimi. Koniec tejto legendy je zatiaľ v nedohľadne, no rozhodne sa jej už nepodarí zaradiť medzi stále silnejúcu konkurenciu. Používal si niekedy Internet Explorer alebo si sa ho stránil a dal prednosť inému prehliadaču?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]