Microsoft predstavuje svoj prvý emulátor, ktorý dovolí používateľom a hlavne vývojárom spustiť novú očakávanú verziu operačného systému Windows 10X, určenú pre hybridné zariadenia so skladacími či duálnymi obrazovkami.

Už dlhšie je známe, že Microsoft pracuje na novej verzii operačného systému Windows, ktorá nesie označenie 10X. Ako informuje The Verge, americký gigant len nedávno zverejnil emulátor, ktorý umožní všetkým používateľom a vývojárom s kompatibilným hardvérom nahliadnuť na nový operačný systém.

Nový operačný systém určený pre nový hardvér

Novinka Windows 10X je ešte stále vo vývoji a jej príchod je očakávaný v priebehu tohto roka, prípadne neskôr. Jej vstup na trh je ale podmienený hardvérom, pre ktorý je v skutočnosti vyvíjaná. Windows 10X je totižto špeciálna verzia Windowsu 10, ktorá ma byť primárne prispôsobená pre hybridné zariadenia či hardvér s dvomi alebo skladajúcimi obrazovkami.

Našťastie však nemusíme dlho čakať, aby sme mohli do tohto operačného systému nahliadnuť. Microsoft prostredníctvom svojho webu sprístupňuje emulátor, ktorý má poslúžiť hlavne vývojárom pri vytváraní a prispôsobení svojho softvéru. Každopádne si ho môže vyskúšať ktokoľvek s kompatibilným hardvérom.

S kompatibilným hardvérom si ho môžeš vyskúšať aj ty

Stačí ak máš PC alebo laptop so 64-bitovým operačným systémom Windows 10 vo verzii Pro, Enterprise alebo Education, prípade verziu operačného systému Windows Insider Preview v zostave 10.0.19555 a novšej. Vyžaduje sa tiež procesor Intel s minimálne 4 jadrami, 8 GB RAM pamäte, minimálne 15 GB priestoru na disku či dedikovaná grafická karta s DirectX 11.0+ a grafickým ovládačom WDDM 2.4+.

Taktiež netreba zabúdať na BIOS, pri ktorom Microsoft uvádza, že musí podporovať hardverovo-asistovanú virtualizáciu, virtualizačnú technológiu SLAT a hardverovo-založený Data Execution Prevention (DEP). Ak splňuješ vyššie uvedené požiadavky, pre využitie systému Windows 10X je už potrebné len stiahnutie samotného Microsoft Emulátoraobrazu systému, ktorý má veľkosť až 8 GB. Pre správne fungovanie emulátora je potrebné tiež zapnúť Hyper-V.

Prelomové funkcie spúšťania aplikácií či expresných aktualizácií

Ako ďalej informuje portál Windows Central, novinka bude zvládať spúšťanie širokého spektra aplikácií. Môže za to technológia takzvaných „kontajnerov“, ktoré môžeme vnímať ako zabalené boxy. Windows 10X tak bude každú aplikáciu spúšťať v týchto kontajneroch, za pomoci ktorých je možné mať nad jednotlivými aplikáciami lepšiu kontrolu.

Windows 10X kontainer
Zobraziť celú galériu (4)
Kontajnery umožnia spúšťanie Windows a Linux aplikácií v rôznych prostrediach a rôznych jazykoch. Zdroj: Microsoft

Celkovo budú dostupné tri typy kontajnerov. Prvý bude slúžiť pre beh klasických Win32 aplikácií z 32 a 64 bitových systémov. Druhý MSIX Container poskytne vysokú kompatibilitu s existujúcimi aplikáciami. Nakoniec je tu UWP kontajner, ktorý umožní beh všetkých UWP (Universal Windows Platform) aplikácií.

Windows 10X kontainer
Zobraziť celú galériu (4)
Principiálna schéma fungovania kontajnerov pre aplikácie v systéme Windows 10X. Zdroj: Microsoft

Zaujímavá sa javí aj správa z portálu Forbes, ktorá má vylepšiť jednu zásadnú oblasť, ktorou sú aktualizácie. Podľa Microsoftu budú aktualizácie nových verzií Windowsu 10X trvať menej ako 90 sekúnd. To všetko je možné vďaka kompletnému prebudovaniu systému aktualizácií, ktorý izoluje operačný systém, ovládače a aplikácie od používateľských dát. To umožní procesu aktualizácie plynulo bežať na pozadí.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP