Možno si už počul o tom, že Windows 10 bude poslednou verziou desktopového operačného systému od Microsoftu. Ten bude síce naďalej dostávať väčšie či menšie aktualizácie, no jeho označenie sa viac meniť nebude a žiadnej 11-ky alebo 12-ky sa tak nedočkáme.

Pre bežných používateľov to v podstate znamená, že po zakúpení tejto verzie na ňu získajú celoživotnú podporu. Len zopár hodín dozadu sa do notebookov, počítačov a dokonca aj do niekoľkých rozmernejších tabletov začal šíriť doposiaľ najväčší a najvýznamnejší update, ktorý prináša viaceré vylepšenia. Žiadna masívna zmena v používaní sa však nekoná a v zásade len pribudnú nové zaujímavé funkcie. Najväčšie zmeny nastali v útrobách samotného OS, ktorý by mal toho zvládať omnoho viac ako kedykoľvek pretým. Všetky významné novinky si môžeš pohodlne prezrieť na riadkoch nižšie.

Windows 10 je po najnovšej aktualizácií bohatší o herný mód. Táto novinka sa snaží zamerať na konzistentnejší a plynulejší herný zážitok pomocou optimalizácie procesov bežiacich na pozadí.

zdroj fotografie: Blizzard

Update s označením Creators prináša tiež integráciu video-streamovacej služby Beam, ktorú Microsoft kúpil v roku 2016. Táto služba má konkurovať populárnemu Twitchu od Amazonu vďaka svojej previazanosti so samotným systémom.

zdroj fotografie: Microsoft

Na odstránenie nežiadúceho modrého svetla z obrazovky pri nočnom četovaní viac nebudeš musieť využívať aplikácie tretích strán. Zobrazovanie farieb totižto budeš môcť korigovať priamo v systému, pričom si tiež môžeš nastaviť automatické zapínanie tohto režimu v nočných hodinách.

zdroj fotografie: Screenshot/Matt Weinberger

Kresliaci program Microsoft Paint sa dočkal doposiaľ svojho najvýznamnejšieho updatu, ktorý doň prináša tretí rozmer. Nová verzia tejto aplikácie tak bez problémov zvládne kreslenie v troch dimenziách, ktoré si môžeš vyskúšať sám pomocou stylusu, vlastného prstu alebo myšky.

zdroj fotografie: Microsoft

Vstavaný prehliadač Microsoft Edge taktiež doznal zopár zaujímavých zmien. Tou najvýraznejšou je možnosť odloženia otvorených kariet na neskoršie použitie, pričom si ich viac nemusíš pridávať do záložiek. Okrem iného skrz tento prehliadač budeš môcť čítať knihy v elektronickej podobe, ktoré si zakúpiš napríklad vo Windows Store.

zdroj fotografie: Screenshot/Matt Weinberger

O novinky je obohatená aj aplikácia Mapy. Pohodlne si do nej môžeš zakreslovať vlastné trasy, pričom ti aplikácia následne sama vyráta reálnu vzdialenosť od začiatočného bodu tvojho nákresu k tomu konečnému. Táto funkcia je ideálna pri plánovaní rôznych výletov či turistiky.

zdroj fotografie: Screenshot/Matt Weinberger

Samozrejme, Windows 10 Creators Update toho prináša omnoho viac, no tieto novinky sú určite najvýraznejšie. Ak teda vlastníš zariadenie s klasickou 10-kou, určite neváhaj a stiahni si aktualizáciu čo najskôr.

Windowszdroj fotografie: MSPowerUser

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP