Nedávno začali kolovať fámy o tom, že sa Vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba (JWST) zrejme už podarilo nájsť mimozemský život na vzdialenej exoplanéte, upozorňuje Ars Technica. Za odvážnym tvrdením stojí britský astronaut Tim Peake, pričom prítomnosť takéhoto života má naznačovať objav nesmierne dôležitej molekuly, ktorú na Zemi produkujú len živé organizmy.

Vedci volajú po opatrnosti

Dôležitou biosignatúrou, teda biologickým podpisom naznačujúcim prítomnosť biologického života na cudzej planéte, má v tomto prípade byť objav molekuly dimethylsulfidu na exoplanéte K2-18b, ktorá sa od nás nachádza 120 svetelných rokov. Experti v tomto prípade volajú po opatrnosti, keďže prítomnosť takejto látke nemusí nutne znamenať aj prítomnosť života.

Na cudzej planéte môže totiž prebiehať neznámy proces, ktorý je schopný takúto látku vytvoriť aj bez prítomnosti mimozemského života. Jeho prítomnosť ale odborníci zároveň nevylučujú, avšak na základe jedinej molekuly zatiaľ nie je možné čosi také potvrdiť či vyvrátiť. Faktom je, že má JWST bezprecedentné schopnosti v oblasti nazerania do atmosfér aj vzdialených planét a môže odhaliť molekuly, ktoré sme v nich doteraz nevideli.

ESO/L. Calçada

Na planéte K2-18b je zaujímavá aj jej veľkosť, ktorá je v porovnaní so Zemou až 8,6-násobná a okrem toho je pokrytá oceánmi. Jej atmosféra je navyše bohatá na vodík a vedci sú jej rôznymi vlastnosťami skutočne zaujatí.

Aj v našej sústave

Ľudstvo sa navyše ešte vždy nevzdalo šance, že sa podarí nájsť mimozemský život aj priamo v našej vlastnej slnečnej sústave. Kým na Marse sa zatiaľ nič podobné nenašlo, vhodným kandidátom je napríklad aj mesiac Enceladus. Na tento jedinečný mesiac chcú vedci v blízkej budúcnosti poslať sondu, ktorá sa pozrie na ohromný oceán pod jeho ľadovým povrchom.

Na odpoveď si počkáme

Odborníci v tejto oblasti, ktorí sa takisto snažia nájsť mimozemskí život, tvrdia, že ide o nesmierne dôležitý objav. Na exoplanétu sú pripravení namieriť ďalšie observatóriá a teleskopy, ktoré pomôžu podrobnejšie preskúmať jej zloženie, potvrdiť či vyvrátiť prítomnosť dimethylsulfidu či prípadne nájsť ďalšie náznaky prítomnosti života.

Zatiaľ však naďalej ostáva Zem jedinou známou planétou, na ktorej sa nachádza život. Pri hľadaní mimozemského života vedci stáli prichádzajú na nové bariéry, kým iné sa im zase darí búrať. Nedávno napríklad prišli na to, že sa môže takýto život nachádzať aj v zónach, v ktorých sa do donedávna nečakalo.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú