Vedci odhalili prostredníctvom jedinečného teleskopu Jamesa Webba (JWST) fascinujúce detaily o atmosfére exoplanéty WASP-43b, plynného obra veľkosťou podobného planéte Jupiter.

Nový výskum publikovaný v žurnále Nature Astronomy poukazuje na unikátne klimatické podmienky a dynamické atmosférické javy, ku ktorým môže dochádzať na cudzích planétach. Na tému v tlačovej správe upozornil portál SciTechDaily.

Vesmírne laboratórium

Ako sme už uviedli aj v samostatnom článku, WASP-43b je známa exoplanéta čiastočne zahalená do tmy a búrok, ktorá ponúka vedcom jedinečný pohľad na extrémne klimatické podmienky, aké dokážu panovať vo vesmíre.

Táto planéta, známa aj ako Astrolábos, bola objavená v roku 2011. V tom čase vedci poznali približne 27 exoplanét a patrí do kategórie „horúcich Jupiterov“, masívnych planét obiehajúcich svoje hviezdy vo veľmi tesnej blízkosti.

Ilustrácia znázorňujúca WASP-43b. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)

Horúce Jupitery, ako je Astrolábos, ponúkajú pre vedcov jedinečné „laboratória“. Blízkosť týchto exoplanét k ich hviezdy totiž vedcom pozorovať ich atmosféry počas tranzitov, keď prechádzajú medzi nami a hviezdami. Analýzou spektra svetla prechádzajúceho ich atmosférou môžu vedci odvodiť prítomnosť rôznych prvkov a zlúčenín.

Panujú na nej extrémne podmienky

WASP-43b sa nachádza len 86 svetelných rokov od Zeme a jeden obeh okolo materskej hviezdy urobí už za 19,5 hodiny. Táto blízka vzdialenosť vedie k tomu, že planéta je gravitačne uzamknutá, čo znamená, že jedna strana je stále otočená k hviezde a zažíva nepretržitý deň, zatiaľ čo druhá strana je v neustálej tme.

Tento jav vytvára výrazný kontrast v teplotách. Zatiaľ čo na dennej strane môže teplota dosiahnuť závratných 1250 °C, nočná má stálu teplotu 600 °C.

Taylor J. Bell (BAERI/NASA) / MPIA

V najnovšej štúdii výskumníci testovali jedinečné schopnosti pristroja MIRI (Mid-Infrared Instrument nachádzajúcom sa na JWST, pričom pozorovali celú obežnú dráhu WASP-43b. Tieto pozorovania tzv. „fázovej krivky“ odhalili distribúciu teploty na celej planéte a vrhli svetlo na planetárnu klímu.

Presnejšie pozorovania odhalili obrovské husté mračná a prekvapivú absenciu metánu na nočnej strane, ako aj prítomnosť vodnej pary v celej atmosfére. Ide vôbec o prvé pozorovania, respektíve detekciu oblakov na nočnej strane takejto planéty, pričom sa zdajú byť tvorené prachovými časticami zloženými z hornín a minerálov, čo je výrazne odlišné od oblakov na Zemi.

Výskum tiež odhalil, že WASP-43b zažíva extrémne silné vetry, ktoré dosahujú rýchlosť až 9 000 km/h spôsobené významnými rozdielmi v teplotách medzi dennou a nočnou stranou.

Tieto vetry zohrávajú kľúčovú úlohu v rozdeľovaní tepla naprieč planétou a ovplyvňujú jej celkovú klímu. Prítomnosť týchto oblakov tiež naznačuje, že nočná strana planéty je pokrytá hustou vrstvou, ktorá blokuje veľkú časť infračerveného žiarenia, čím ovplyvňuje namerané teploty.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP