Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Len včera sme písali o tom, že inžinier z NASA prišiel s myšlienkou nového motora, ktorý by dokázal cestovať takmer rýchlosťou svetla. Síce má veľké medzery a v súčasnej podobe nemá využitie, no ako myšlienka pre ďalší výskum to stojí za to. Myšlienka, na ktorú upozornil portál Motherboard však siaha omnoho ďalej. Teoretický pokrok ohľadom pohonu Warp sa posunul v priebehu rokov výrazne dopredu.

Pohon Warp je fiktívnou technológiou, ktorá bola predstavená ešte v 60. rokoch minulého storočia v seriáli Star Trek, ako pohon na cestovanie rýchlosťou väčšou ako je rýchlosť svetla. Využívali ju rôzne vesmírne civilizácie a tento pohon bol napájaný warp jadrom. V skratke povedané, energia na presun bola získavaná kontaktom hmoty a antihmoty, čo sa nazýva anihilácia. Následne sa týmto uvoľňuje obrovské množstvo energie, ktoré slúži nielen na pohon, ale aj na napájanie systémov či štítov. V prípade Zeme sa tento motor dokázal vyvinúť v rokoch 2053 – 2063, aspoň podľa Star Treku.

Vedecký pokrok napreduje

Napriek tomu, že ide o fiktívnu technológiu, vo vedeckej obci vzbudila záujem a generácie vedcov ju skúmajú už desiatky rokov. Medzi nimi je študent na Univerzite v Alabame, ktorý sa radí medzi popredných vedcov skúmajúcich možnosti podobného pohonu. Einsteinova teória relativity však tvrdí, že nič okrem samotného svetla nemôže cestovať rýchlosťou svetla. Tobôž nie rýchlejšie.

Podľa Einsteina nedokáže nič okrem samotného svetla cestovať rýchlosťou svetla Zdroj: Flickr

Ešte v roku 1994 prišiel fyzik Miguel Alcubierre s myšlienkou, že ak by nejaký objekt dokázal narušiť časopriestor pred sebou, dokázal by cestovať rýchlejšie ako svetlo. Problémom však bol fakt, že k niečomu takému by bola potrebná všetka energia vo vesmíre, čo je nereálne. Tento odhad sa odvtedy výrazne znížil. Iný vedec, Jospeh Agnew sa pre Motherboard vyjadril, že momentálne sa veľkosť potrebnej energie znížila „len na“ celkovú energiu hmoty Jupitera.

Warp pohon
Koncept vesmírnej lode NASA, ktorá by využívala warp pohon Zdroj: Mark Rademaker/Flickr

Ďalej však tvrdí, že v priebehu ďalších rokov budeme svedkami toho, že sa veľkosť potrebnej energie bude stále znižovať. Cesta k reálnym pokusom je však stále veľmi vzdialená. Celý výskum je stále len v teoretickej rovine, no nič nie je nemožné. Kedysi ľudia neverili (niektorí stále neveria), že sa dokážeme dostať na Mesiac.

Agnew sa snaží inšpirovať aj ďalších vedcov, aby sa o danú technológiu zaujímali a inšpiruje ich k tomu, aby sa táto technológia raz stala skutočnosťou. Veľkým fanúšikom warp pohonu je aj Elon Musk, podľa ktorého nie je nemožné ho vytvoriť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú