Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


V kruhoch vedcov a vesmírnych fanúšikov sa povráva o takzvanom WARP pohone, ktorý je v súčasnosti iba akousi predstavou o cestovaní nadsvetelnou rýchlosťou.

Prečo sa vlastne o takomto cestovaní špekuluje? Je to najmä z toho dôvodu, že súčasné možnosti nám nedovoľujú navštíviť ani len najbližšiu hviezdu k slnečnej sústave. Tou je Proxima Centauri, ktorá je vzdialená 4,22 svetelných rokov. Ak by sme na túto hviezdu dnes poslali vesmírnu loď, dorazila by tam o približne 17 000 rokov. Vedci sa preto musia obzerať po úplne nových možnostiach, ktoré by čas cestovania výrazne skrátili.

Nadsvetelná rýchlosť

S novým nápadom prišiel v roku 1994 fyzik Miguel Alcubierre, pričom jeho návrh sa označuje ako „warp pohon“ alebo „Alcubierrov pohon“. Jeho teória hovorí o desaťkrát rýchlejšom cestovaní ako je rýchlosť svetla, pričom rýchlosť svetla by v skutočnosti nebola prekročená. Tiež si sa nad touto vetou pozastavil? Sčasti to ale dáva logiku, pretože svetelná rýchlosť je považovaná za univerzálny rýchlostný limit a nič vo vesmíre ju nemôže prekročiť.

warp pohon
zdroj fotografie: Mark Rademaker / Flickr

Nenechaj si ujsť
Na eBay si už môžeš kúpiť aj vesmírne zariadenia z misie Apollo za milióny eur. Všetky okúsili povrch Mesiaca
Podľa fyzikov nemožné

Základom pre cestovanie v nadsvetelných rýchlostiach je vytvorenie akéhosi warpového poľa (priestorovej bubliny) okolo lode. Vesmírna loď by pred sebou doslova drvila časopriestor a za ňou by opäť vznikal. Veľa vedcov si však myslí, že táto technológia nebude nikdy fungovať. Vyžadovala by totiž neskutočne veľké množstvo hmoty a energie – podľa niektorých fyzikov trojnásobok energie v našom Slnku a podľa iných teórií zas niekoľkonásobok energie v celom vesmíre. Aj podľa fyzika Seana Carrolla je pravdepodobnosť, že v najbližších 100 rokoch budeme schopní vytvoriť warp pohon, menej ako 0,01%. Avšak, keby sa to niekedy podarilo, cesta na najbližšiu hviezdu by sa skrátila na úctyhodných päť mesiacov.

warp pohon
zdroj fotografie: Mark Rademaker / Flickr

Viac fotografií nájdeš tu

Úžasný dizajn vesmírnej lode

V roku 2010 Harold White, fyzik z NASA, oznámil, že on a jeho tím pracuje na dizajne pre vesmírnu loď, ktorá by vedela ponúknuť cestovanie nadsvetelnou rýchlosťou. Na dizajne sa tiež podieľal umelec Mark Rademaker, ktorý na ňom vraj strávil obdivuhodných 1600 hodín. Loď sa volá IXS Enterprise a tvoria ju dva veľké prstence, ktorých úlohou je vytváranie spomínanej priestorovej bubliny. Aj keď táto technológia bude ešte veľmi dlhú dobu neuskutočniteľná (ak vôbec niekedy bude), občas nie je zlé sa pozrieť na to, čo nás môže čakať v budúcnosti. Cestovanie nadsvetelnou rýchlosťou je však oveľa širšia téma, pričom exituje mnoho ďalších teórií a toto je z nej stále iba výňatok.

warp pohon
zdroj fotografie: Mark Rademaker / Flickr

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú