Vzhľadom na nedávne pokroky v oblasti strojového učenia sa množstvo vedcov, filozofov a technológov znovu začalo zaoberať diskusiou o potenciálne katastrofických rizikách spojených so superinteligentnou umelou inteligenciou.

Obavy z umelej inteligencie

Ako sme ťa informovali aj nedávno v samostatnom článku, svet čelí vážnym klimatickým zmenám, milióny ľudí nemajú čo jesť, mnohé krajiny sa zmietajú vo vojne a akoby to všetko nestačilo, ľudstvo musí čeliť aj ďalšej globálnej hrozbe, ktorou je neustále vyvíjaná a čoraz pokročilejšia umelá inteligencia.

Bing Image Creator

„Zmiernenie rizika vyhynutia kvôli umelej inteligencii by malo byť globálnou prioritou spoločne s ďalšími spoločenskými rizikami, ako sú pandémie či jadrová vojna,“ znie 22-slovné vyhlásenie, pod ktoré sa podpísali mnohí vedci a tiež známe mená, ako je riaditeľ OpenAI Sam Altmann či riaditeľ Google DeepMind, Demis Hassabis.

Dnes, napriek obavám, systémy umelej inteligencie nemajú vlastné myšlienky a odpovede čerpajú len zo svojej databázy a internetu. Nie je však vôbec vylúčené, že v budúcnosti bude AI vedieť formulovať myšlienky a sledovať vlastné ciele. Mohla by sa v takomto prípade obrátiť proti nám a vyhubiť svojich tvorcov?

Hoci tieto obavy sú tu už množstvo rokov, začali rapídne narastať s nástupom chatbota ChatGPT. Ten vo svete spôsobil doslova ošiaľ. Obzvlášť desivým sa stáva použitie tejto technológie v armáde a bojových systémoch, či už sa jedná o letectvo, pásovú techniku alebo vesmírne špionážne systémy.

Ako však zdôraznili aj slovenskí vedci v rozhovore pre FonTech.sk je dôležité sa zamerať na to, ako túto technológiu využijeme, vycvičíme a aké pravidlá a etické normy jej stanovíme.

Tým v podstate zabezpečíme, že umelá inteligencia bude slúžiť ľuďom a prinesie nám viac prospechu než škôd. Jedno je však isté – s rozmachom umelej inteligencie je najvyšší čas riešiť nové výzvy a otázky.

Je strach z AI na mieste?
Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú