Operačný systém od Googlu, Android, má od svojho vzniku za sebou už veľmi dlhú cestu, takmer pred jedným desaťročím. V čase jeho vzniku (rok 2007) by si len málokto z nás trúfol povedať, že sa stane operačným systémom s najväčšou základňou používateľov.
Android prešiel množstvom väčších aj menších zmien, pričom všetko začalo od prvej podpory CDMA sietí na Androide 1.6 Donut a pokračuje na mobilných platbách a skeneroch odtlačkov prstov pri súčasnej verzii 7.0 Nougat. Dnes ho dokonca nájdeme aj v autách a nositeľných zariadeniach. Najnovší Android 7.0/7.1 Nougat robí naše každodenné používanie smartfónov jednoduchšie vďaka novým funkciám a vylepšeniam, mení vzhľad niektorých častí systému, čoraz viac znižuje svoje nároky na hardvér a postupne vstupuje do virtuálnej reality.
zdroj fotografie: Android Authority
Android od roku 2014
Od roku 2014 vyšli štyri „veľké“ verzie Androidu, a to 4.4 KitKat, 5.0 Lollipop, 6.0 Marshmallow a 7.0 Nougat. Čím novšej verzii patrí väčší podiel na trhu, tým lepšie. V súčasnosti situácia našťastie nie je až taká zlá, keďže najväčší podiel patrí Lollipopu (34 %), na druhom mieste sa nachádza Marshmallow s 26.3 percentami a na treťom starší KitKat s 24 percentami. Je síce trochu sklamaním, že Marshmallow sa nachádza pred Lollipopom, no všetko to záleží od výrobcov a od ich rýchlosti aktualizácií. Na najnovší Android 7.0 Nougat čaká ešte množstvo zariadení, takže chvíľu potrvá, kým sa Nougat objaví medzi prvými priečkami.
zdroj fotografie: Android Authority
TIP: Súboj medzi Macom a Windowsom skončil. Ku koncu sa chýli aj vojna medzi iPhonmi a Androidmi
Keď sa pozrieme na štatistiky z roku 2014, zistíme, že fragmentácia ostáva naďalej problémom. Lollipopu patril 35.8-percentný podiel, KitKatu 41.4 % a na najvyššej priečke sa držal Jelly Bean s až 62 percentami. Android Marshmallow je teda teraz v podobnej situácii, ako bol Lollipop a KitKat pred takmer tromi rokmi. Hovoríme o náraste o približne 2.5 % za mesiac, pričom staršie verzie sa vytrácajú veľmi pomaly. Kým Jelly Bean klesal v roku 2015 o -1.8 % za mesiac, tento rok sa to spomalilo na -1.2 % za mesiac.
Spustenie Nougatu a fragmentácia
Android 7.0 prišiel v októbri tohto roku a zatiaľ rastie pomalšie ako predošlé verzie. Len pre zaujímavosť, teraz beží Nougat len na 0.4 % zariadeniach a Marshmallow bežal minulý rok o takomto istom čase na 0.5 % zariadeniach. Zvyčajne trvá šesť mesiacov, kým sa OS od Google dostane do štatistík s vyššími percentami. Bude zaujímavé vidieť štatistiky z prvého kvartálu 2017 ako sa Android 7.0 rozrastie.
zdroj fotografie: Android Authority
Ďalšou zaujímavosťou je, že najnovší Android vstupuje do fragmentovanejšieho ekosystému než kedykoľvek predtým. Je to spôsobené tým, že KitKat, Lollipop, Marshmallow a Jelly Bean sú stále dominantné verzie a staršie zariadenia nedostávajú aktualizácie na novšie verzie. Ak si porovnáme dve „najväčšie“ verzie krátko po predstavení najnovšej, tak zistíme, že Marshmallowu a Lollipopu patrilo spolu 60.3 percent. Pre porovnanie, v čase predstavenia Marshmallowu patrilo Lollipopu a KitKatu 66.1 %, a v čase vydania ešte staršieho Lollipopu patrilo KitKatu a Jelly Beanu až 82.6 %. Z toho teda vyplýva, že fragmentácia sa vôbec nezlepšuje, ale práve naopak, výrazne zhoršuje.
zdroj fotografie: Android Authority
Od roku 2007 toho zažil Android veľa, či už ide o funkcie alebo dôležitosť na trhu. Pretrváva však stále niekoľko problémov, ako napríklad spomínaná fragmentácia. Google sa však fragmentáciu snaží aspoň čiastočne vyriešiť, a to aktualizovaním niektorých častí systému cez obchod Google Play. Android 7.0 Nougat teda môže začať éru, kde síce fragmentácia pretrváva, no záleží na nej oveľa menej.
Teraz čítajú

VIDEO Kopírovanie kam sa pozrieš. Pozri sa, čo všetko Ubisoft opakuje a prečo je Far Cry rovnaký ako Assassin's Creed

Pozerali sme sa zlým smerom. Planéta Deväť sa nachádza úplne niekde inde

ZAUJÍMAVÉ Prešli sme prvé kilometre s prelomovým Enyaqom iV. Zo Škody za vyše 60 000 € sme extrémne nadšení

ZAUJÍMAVÉ UFO je najzáhadnejší fenomén súčasnosti: Čo tají vláda USA, ktoré historky boli pravdivé a ktoré len klamstvo?

AKTUALIZOVANÉ Helikoptéra na Marse je opravená, poznáme aj nový dátum prvého letu
Články, ktoré hýbu svetom

Spotify posiela na trh svoj prvý hardvérový produkt. Zatiaľ ho dostanú ľudia zadarmo

911-ka padne z trónu. Porsche Taycan smeruje na vrchol rebríčka predajov automobilky

Za donutmi od východniarov sa idú Slováci zblázniť, cestujú za nimi aj zo Žiliny

Príbeh Miroslava Trnku: Ako sa stal z pankáča „slovenský Bill Gates“ a tretí najbohatší človek na Slovensku
