Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Slovensko obsadilo v rámci indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI) 22. miesto v EÚ. Oproti stavu pred pandémiou je to síce určité zlepšenie, no digitalizácia sa u nás voči európskemu priemeru stále hýbe slimačím tempom.

Napriek tomu sa na Slovensku v súkromnom sektore rodia aj úspešné IT projekty – či už startupového charakteru, ako napríklad Sli.do, alebo robustné projekty ako George, ktorý už využívajú banky v 6 krajinách Európy – u nás Slovenská sporiteľňa.

Fontech – „V rámci nastavenia štátu ma najviac mrzí počet študentov, ktorí odchádzajú na zahraničné školy, kde potom aj zostávajú a produkujú hodnoty. Znie to ako klišé, ale je to naozaj nevyčísliteľné množstvo peňazí a HDP, ktoré nám takto uniká priamo v zárodku,“ opisuje najväčší problém rozvoja biznisu na Slovensku Frivaldský.

Práve gro platformy George sa vyvíja i na Slovensku. O tom, čo sú výzvy vývoja takéhoto systému a ako sa pracuje v medzinárodne uznávanej IT firme, pre Fontech porozprával práve František Frivaldský, Agile Manager z Erste Digital, ktorý stál pri zrode Georga.

V rozhovore sa dozvieš: 

  • Prečo je Slovensko pozadu oproti zahraničiu?
  • Čo boli najväčšie výzvy pri vývoji aplikácie George?
  • Ako vyzerá developerský proces robustnej aplikácie?
  • Čo sú technologické trendy vývojárov aplikácií?
  • Ako vyzerá výberový proces v Erste Digital?

Digitalizácia neobchádza ani Slovensko. Držíme krok so zahraničím?

Nerád by som štátnu sféru nejako démonizoval, veď aj tam sa určite podarilo uskutočniť skvelé veci. No z viacerých príbehov ľudí, ktorí robili aj na štátnych zákazkách a boli u nás na pohovore, opisovali svoje skúsenosti, ktoré mne zneli dosť nešťastne. Často spomínali slabú transparentnosť, nepodložené manažérske rozhodnutia, časté zmeny v procesoch a na kľúčových projektových pozíciách.

Na Slovensku sa na tieto účely zriadilo dedikované Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Dostali sa ku mne informácie, že riadenie tohto ministerstva a jeho útvarov je skostnatelé a dochádza k častým „prestojom“.

Kameňom úrazu je z môjho pohľadu chýbajúca vízia a strategické riadenie takéhoto ministerstva. Malo by to byť miesto, kde sústreďujeme tých najlepších softwarových inžinierov, analytikov, business ownerov a ostatných ľudí v oblasti IT a štátu. Aktuálne nie som presvedčený, že toto ministerstvo robí všetko preto, aby sme tam takýchto ľudí pritiahli a udržali.

Čo je najväčším problémom Slovenska?

V rámci nastavenia štátu ma najviac mrzí počet študentov, ktorí odchádzajú na zahraničné školy, kde potom aj zostávajú a produkujú hodnoty. To je podľa mňa obrovskou stratou. Znie to ako klišé, mnoho ľudí o tom hovorí, ale je to naozaj nevyčísliteľné množstvo peňazí a HDP, ktoré nám takto uniká priamo v zárodku.

Nestíhame teda ani s krajinami, ktoré sú nám najbližšie – ako napríklad Česko, Poľsko či Rakúsko. Aj u nás sa dejú skvelé veci, ale tá miera u susedov je niekde úplne inde. Sú tu síce pekné lastovičky, projekty na rôznych univerzitách, ale je toho málo.

Nie je tu vybudované podhubie pre startupy, aj keď niektoré sa chytili – ako napríklad Sli.do. Tieto mikroveci by tu mohli vznikať bez problémov, lebo na to netreba ani veľký rozpočet, keďže ide zväčša o čisto inovatívne, dizajnové vychytávky, ktorých sa potom musí chytiť nejaký investor a spraviť z toho boom. No nám tie nápady utekajú už v úplnom zárodku a to je smutné.

Fontech – „V tíme, ktorý vytvoril Georga, bolo na začiatku okolo 20 ľudí. Ja som sa do neho pridal asi pred 8 rokmi, kedy nás bolo zhruba 70. V súčasnosti nás je v Erste Digital cez 400 ľudí a ďalšie desiatky kolegov s nami spolupracujú na strane jednotlivých Erste bánk,“ približuje rast vývojárskeho jadra Frivaldský.

Bezpečnosť ako v FBI

František Frivaldský pracuje v bratislavskom office technologickej firmy Erste Digital, ktorá je product ownerom platformy George – tú so Slovenskou sporiteľňou využíva ešte 5 ďalších európskych bánk.

George je obdivuhodne veľký projekt – okrem mobile bankingu slúži platforma na investovanie, sporenie, cashback a množstvo ďalších účelov. Keďže priamo využíva dáta z bánk, na prvom mieste je bezpečnosť.

COO Erste Digital prirovnal bezpečnosť v Georgovi k bezpečnosti v FBI a hovorí dokonca o špecializovanom tíme, kde sa nonstop monitorujú potenciálne hackerské útoky.

Na Slovensku sa tak deje jedna zo špičiek európskeho IT v oblasti vývoja aj cybersecurity. Aké je pracovať na podobne veľkom projekte?

Čo bolo v rámci Georga najväčšou výzvou?

Najťažšie bolo nadizajnovať celú aplikáciu po technickej a vizuálnej stránke tak, aby sa nemusela prerábať pre každú banku osobitne – Georga totiž využíva 6 bánk skupiny Erste.

Každá krajina má však Georga trošku iného – napriek tomu, že sme v regióne strednej Európy, je správanie zákazníkov rozdielne. Vidíme to napríklad aj na používaní mobilu, webu či na objeme transakcií. V Európe to nie je také unifikované ako napríklad v USA – z našich šiestich klientskych bánk má každá svoje vlastné požiadavky.

Aj preto George vnímame ako produkt a zároveň aj ako platformu. Je škálovateľná, pracuje na nej veľa ľudí a dá sa využívať konfiguračne – slúži ako základ, do ktorého sa dajú vložiť aj iné služby podľa požiadavky klientov. Zároveň však ide aj o produkt, lebo George má svoju persónu a formuje digitálnu identitu našej bankovej skupiny.

Ako vo veľkej vývojárskej firme vyzerá vývoj niečoho nového?

Proces je zvyčajne nasledovný – z bánk prídu požiadavky, ktoré u nás riešia dedikovaní ľudia – product owneri. Tí komunikujú so zástupcami z bánk, preberajú požiadavky, rozvíjajú business case, zisťujú, čo je pre klienta skutočná hodnota, ako to vieme potom odmerať a podobne. Snažíme sa ísť cestou Povedzte nám, aký máte problém, a my sa spolu s vami pokúsime nájsť riešenie.

Tým, že je George škálovateľný, každý product owner má fokus na svoju oblasť – čiže nie je jeden centrálny vlastník, ktorý by to mal pod palcom. Čas od požiadavky do reality závisí od komplexnosti požiadavky – od menších vecí, ktoré vieme mať vonku do mesiaca – čo je náš štandardný release cyklus –, až po väčšie projekty, ktoré môžu trvať 3 až 6 mesiacov, niekedy aj viac.

Príležitosť pracovať s top technológiami súčasnosti

Erste Digital začiatkom nového roka otvára po Bratislave ďalšiu pobočku v rámci Slovenska – konkrétne v Košiciach. Vývojársky tím Georga má latku nastavenú vysoko – záujemcovia však majú príležitosť pracovať nielen na jednej z najrobustnejších bankových aplikácií s on-top technologickými riešeniami v rámci prístupu bleeding edge technology.

  • Extra 4 dni voľna nad rámec zákona
  • Flexibilná pracovná doba
  • Príspevok do tretieho piliera (DDS)
  • Neobmedzené „sick days“ počas celého roka
  • Nadštandardná preventívna prehliadka a 500 eur príspevok na zdravotnú starostlivosť podľa vlastného výberu
  • Neobmedzená psychologická linka a 6 hradených psychoterapeutických stretnutí

Voľné pracovné pozície v Bratislave a Košiciach→

Fontech – „Dovolím si tvrdiť, že keď vieme byť atraktívnym zamestnávateľom v Bratislave, tak nevidím dôvod, prečo by sme niečo podobné nemohli vybudovať aj v Košiciach,“ reaguje Frivaldský na otázku vyťaženosti IT ľudí v Košiciach, kde Erste Digital otvára nové kancelárie.

DESI

Koľko ľudí sa na takomto projekte podieľa?

Celé bankové jadro – spracúvanie transakcií, držanie účtov a podobne – to všetko vlastnia banky, s ktorými spolupracujeme. Aktuálne ich je 6: v Rakúsku, na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rumunsku a Chorvátsku. V každej z nich je George aktívny a tam už s ním pracujú ďalšie tímy ľudí.

V tíme, ktorý Georga vytvoril, bolo na začiatku okolo 20 ľudí. Ja som sa doň pridal asi pred 8 rokmi, keď sa už rozrástol na 70 členov. V súčasnosti nás je – čo sme súčasťou Erste Digital – cez 400 ľudí.

Aké technológie využívate pri projekte? S čím sa môže u vás človek stretnúť?

Každý z našich cca 25 tímov u nás pracuje s pomerne pestrým stackom, keďže samotné tímy tvoria ľudia v rôznych rolách, od business, UX, data, QA až po developerov. Každý tím je špecifický svojou kultúrou, rituálmi, business doménou a do určitej miery aj technickým stackom. Máme tímy, ktoré sa zaoberajú AI, strojovým učením, vizualizáciou dát, iOS, Android, Web a backend, operations… Je toho naozaj veľa.

Čo sa snažíme docieliť – a ja si dovolím tvrdiť, že sa nám to v rámci vývoja Georga aj darí –, je držať krok s tzv. bleeding edge tech stackom. Je ju vidieť hlavne na frontende – Android, iOS, web –, tam sa držíme najnovších overených trendov. Je to tiež atraktívne pre nových developerov, ktorí s nami chcú pracovať. V podstate sú vo vysoko regulovanom bankovom prostredí, ale robia s technológiami, ktoré patria medzi najmodernejšie. Chcem si pozrieť voľné pracovné pozície →

Na backende k tomu prirodzene pristupujeme opatrnejšie, ale už aj na tomto fronte zavádzame progresívne technológie, ktoré povedú k zlepšeniu stability, performance a postupne prerábame naše „monolytické komponenty“ smerom k „microservice architecture“ a presúvame infraštruktúru do cloudu.

Fontech – „To, že sme v bankovom sektore, prináša veľké výzvy v oblasti bezpečnosti. Máme implementovaných niekoľko vrstiev ochrany začínajúcich na úrovni kódu až po distribúciu a 24/7 monitoring. Zároveň si svoje prvky bezpečnosti do George ekosystému prináša aj každá jedna banka, čo ešte viac zvyšuje jeho bezpečnosť,“ približuje mieru bezpečnosti aplikácie George Frivaldský.

Sídlite v Bratislave – dokážete tu nájsť dostatok šikovných ľudí?

Záleží od potrieb a očakávaní firiem. V našom prípade si dovolím tvrdiť, že máme latku nastavenú vyššie ako väčšina firiem, a to potom robí objem potenciálnych uchádzačov menší. Takže evidujeme, že narážame na nejaké limity – kandidáti sú stále, ale už ich nie je 20 na jednu pozíciu.

Dávame si záležať na kvalite výberového procesu, v ktorom hrá dôležitú úlohu viacero ľudí z tímu, keďže v konečnom dôsledku ide o tímové rozhodnutie v tom, či dotyčný kandidát dostatočne spĺňa naše očakávania.

Neznamená to, že by sme nebrali aj juniorov, ale sledujeme hlavne to, či kandidát nemá nejaké zlé návyky, nakoľko je tímový hráč, aká je jeho technologická zdatnosť a chuť pracovať na sebe. Keď jednoducho robil 10 rokov vo firme, kde technické záležitosti riešili inak, ako vyhovuje nám, tak to často neprejde – ako sa hovorí „starého psa novým kúskom ľahko nenaučíte“.

Otvárate nový technologický office v Košiciach, ktoré sú známe svojou vyťaženosťou IT firiem, a teda nedostatkom IT ľudí. Prečo ste sa rozhodli práve pre toto mesto?

Má to svoj zmysel v tom, že Košice sú na Slovensku, kde sme už zabehnutí, máme tu svoju pobočku, poznáme miestny pracovný trh aj legislatívne podmienky – takže ísť do Košíc bola prirodzená voľba.

Áno, predpokladáme, že v Košiciach rovnako ako v napríklad Bratislave už tiež nebude 20 záujemcov na jednu pozíciu. Ja k tomu pristupujem optimisticky – sme ešte v zárodku, potrebujeme si vybudovať bázu, nastaviť kultúru a vytvoriť tím. Dovolím si tvrdiť, že keď vieme byť atraktívnym zamestnávateľom v Bratislave, tak nevidím dôvod, prečo by sme niečo podobné nemohli vybudovať aj v Košiciach.

Vnímate v Košiciach rozvoj IT kultúry?

Úprimne, to nemám presondované, ale čo som zaregistroval, je progres, ktorý sa udial v Košiciach za posledných 10 rokov. Predtým to nebolo také rozbehnuté, ale echo, ktoré som zachytil z univerzít či hackatonov – alebo čo teraz celkovo vidím na prvých kandidátoch –, vo mne zanechalo pocit príjemného prekvapenia. Potenciál tam je a mesto má určite čo ešte ponúknuť. Voľné pracovné pozície →

Fontech – „Máme víziu ako banková skupina a s Georgeom vieme výrazne napomôcť jej naplneniu. Vízia spočíva v tom, nebyť už len klasická banka, ale pretransformovať sa do niečoho s väčšou pridanou hodnotou pre klientov – stať sa pre nich tzv. inštitúciou finančného zdravia,“ hovorí o smere vývoja Georga Frivaldský.

Čo vnímate za najväčšie výzvy z hľadiska bezpečnosti pri vývoji mobilnej bankovej aplikácie?

To, že sme v bankovom sektore, prináša veľké výzvy v oblasti bezpečnosti. Máme implementovaných niekoľko vrstiev ochrany začínajúcich na úrovni kódu až po distribúciu a 24/7 monitoring. Zároveň si svoje prvky bezpečnosti do George ekosystému prináša aj každá jedna banka, čo ešte viac zvyšuje jeho bezpečnosť.

Čo podvody s maketami Georga alebo s phishingom? Ako sa voči tomu bránite?

V aplikácii máme sekciu, ktorá edukuje užívateľa, ako si aplikáciu bezpečne nastaviť – mala by byť stiahnutá z overených zdrojov, odporúčame používať vždy aktuálnu verziu softvéru, telefón si treba zamykať, ako si nastavovať heslá a podobne. My preto robíme maximum, keďže v bankovom prostredí si nemôžeme dovoliť ani minimálne ústupky.

Avšak je pravdou, že najcitlivejšie miesto celej aplikácie je jej používateľ. Ak ale zlyhá klient, to už rieši banka – sama si dotrackuje ich kroky, keďže k nim má najbližšie.

Dá sa aplikácia robiť tak, že je tam všetko možné, no zároveň to zostane prehľadné? Aká je za tým filozofia?

Riadime sa heslom – „v jednoduchosti je krása“. Naša práca musí uspokojiť náročné požiadavky používateľov v čo najzrozumiteľnejšej podobe. Mohli by sme síce bez problémov naprogramovať ďalších 300 funkcií, ale stal by sa z toho nepotrebný balast. Treba mať teda kritické oko na to, ktoré náležitosti klienti reálne potrebujú.

Erste Digital – Erste Digital tento rok zorganizoval v Košiciach Hackathon, ktorého sa zúčastnilo množstvo mladých programátorov a budúcich inovátorov.

Kam podľa vás bude smerovať George o 5 – 10 rokov?

Máme víziu ako banková skupina a s Georgeom vieme výrazne napomôcť jej naplneniu. Vízia spočíva v tom nebyť už len klasická banka, ale pretransformovať sa na niečo s väčšou pridanou hodnotou pre klientov – stať sa pre nich tzv. inštitúciou finančného zdravia.

George vie v tomto spraviť veľa – dokáže byť nielen pasívny a komunikovať klientovi, čo včera poslal a aký má zostatok na účte, ale aj predikovať veci dopredu na základe správania klienta. Napríklad môže odhadovať, aké výdavky môže klient očakávať alebo ako môže aktuálne dianie na trhu zapôsobiť na jeho finančnú situáciu a ovplyvniť aj dlhodobé finančné plány.

V čom vnímate rozdiel práce rôznych startupov a vás, ktorí riešite technológie pre lídrov bankovníctva?

So startupmi zdieľame snahu vytvoriť pracovné prostredie, ktoré umožňuje ľuďom spolupracovať na zmysluplnom produkte, zapájať do toho svoju tvorivosť a donekonečna sa zlepšovať. Tímom dávame voľnosť dohodnúť si pravidlá hry, no pri našej veľkosti už musíme rešpektovať to, že vystupujeme skôr ako orchester a nie samostatná kapela.

My už dávno nie sme startup. To, čo nás odlišuje, je úroveň našich pracovných procesov, ktoré vyplývajú aj zo zodpovednosti, ktorú nesieme, keďže náš produkt je na trhu už etablovaný a používa ho takmer 9 miliónov ľudí v 6 krajinách. My však stále vyhľadávame nové výzvy, ako s Georgeom dosiahnuť ešte výraznejšiu vplyv.

Najnovšie sa nám to podarilo vytvorením verzie tzv. George Business, čo je verzia pre malé a stredné podniky, ktorá umožní týmto používateľom riadiť svoje financie vo svete biznisu. Táto verzia je zatiaľ spustená len na rakúskom trhu.

A hoci nie sme startup, dovolím si tvrdiť, že naša „tech-kultúra“ je veľmi inovatívna a držíme krok s rýchlou dobou. Erste Group má viac ako 200 rokov a bez toho, aby držala na pulze dňa, by sa takéhoto vysokého veku nedožila. Voľné pracovné pozície →

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú